אין תמונה
"קלמן קימרלינג - חוקר פרטי, בעזרת השם". מתובל במשפטי מחץ

לפני כשנתיים יצא הספר "כלב יהודי" של אשר קרביץ. התאהבתי בספר מיד, אך הספקתי לקרוא רק שליש ממנו לפני שקיבלתי את בשורת האיוב שכלבי שלי האהוב גוסס וימיו ספורים. אני בורחת אל ספרים כי הם מעניקים לי נחמה.

אך ידעתי שסיפור על כלב במשפחה יהודית בתקופת השואה לא יכול להסתיים ב"הפי אנד" ולא יכולתי להתמודד עם עוד עצב. וכך עד היום, ה"כלב היהודי" ניצב על המדף ליד מיטתי, כשפינת עמוד 102 מקופלת כאוזן, מחכה בסבלנות שהכאב יתעמם.

אשר קרביץ נשמע לי אז שם הולם ליהודי אמריקני בגיל העמידה. הצלחתי לפספס את הכתבות שפורסמו עליו סביב פרסום הספר ורק כשיצא ספרו החדש "קלמן קימרלינג - חוקר פרטי, בעזרת השם" גיליתי שמדובר בסופר ישראלי שנולד בירושלים, פיסיקאי, טייס, צלם טבע שבעברו שירת ביחידה לפשעים חמורים של המשטרה וספרו הראשון יצא בשנת 2000...

הבלש החרדי בן ה-40

"קלמן קימרלינג - חוקר פרטי, בעזרת השם" הוא סיפור משעשע על תלמיד חכם שעלה מברוקלין היישר למאה שערים כדי להגשים חלום ילדות ולהפוך לחוקר פרטי. קלמן שלמה קימרלינג, כבן 40, גרוש (אבוי!), בעל גוף, על פניו משובצות שלוש נקודות חן ככוכבים המבשרים את צאת השבת וכיפת קטיפה שחורה מהודקת לראשו. בלש חרדי.

הספר מתחיל בפריצה מסתורית לדירת מגורים במאה שערים. בני הזוג היו אמורים באותו יום לפקוד קברי צדיקים, אך האישה נשארה בביתה כיוון שלא חשה בטוב. פורץ שנכנס לבית הופתע מנוכחותה ודקר אותה פצעים קשים באמצעות מברג. החשד נופל על הבעל המסכן, וקלמן ידידנו נקרא לסייע בחקירה. המשטרה נעזרת בשירותיו וקשריו בשכונה בפענוח פשעים הקשורים למגזר החרדי.

העלילה מסתבכת ועוד ועוד דמויות מצטרפות, לכל אחת מהן שם אשכנזי ארוך ומבלבל וקשרים מסובכים ומסתוריים עם שאר הדמויות, עד שלפעמים קשה לעקוב אחרי התנהלות החקירה ונאלצים לחזור אחורה להיזכר מי נגד מי... אבל זה גם חלק מקסמו של הספר. קרביץ מצליח להעביר בצורה משכנעת ומקסימה את העולם החרדי, לפחות איך שהוא נתפס בעיניים חילוניות.

מחווה לבלש ספרותי אחר

הספר מתובל במשפטי מחץ אופייניים ומשעשעים ("הבדידות כמוה כעששת, אם לא תטפל סופה שתכאיב" ו-"כדי למצוא את האפיקומן צריך לחפש במקום הנכון"), בהרבה רכילות מקומית ואפילו בקצת סיפורי אהבהבים...

ואני רוצה לסיים במשפט שהכי הצחיק אותי בספר: "גוּר פַּשוּט מַיינע טעיירע ווטסון!" מסתבר שכך אומרים ביידיש - Elementary my dear Watson, מחווה מקסימה לבלש ספרותי אחר.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל: sigalr@news2.co.il