ג'ונתן מן, CNN (צילום: חדשות 2)
ג'ונתן מן - איש פוליטי | צילום: חדשות 2

אחרי שבוע במהלכו נערכו ההפגנות הגדולות ביותר נגד הנשיא מאז שנכנס לבית הלבן, חלק מתומכיו של הנשיא השחור הראשון חושבים שכל הטענות הן בעצם גזעניות. "חלק עצום מהביקורת שמופנית כלפי הנשיא ברק אובמה מבוססת על העובדה שהוא איש שחור", אמר השבוע הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר.

אמריקנים רבים נדהמו שעל חלק מהשלטים שנשאו המפגינים הוצג אובמה באכזריות תחת סטריאוטיפים של רופא אליל אפריקני. כשמחוקק מדרום קרוליינה צעק לעבר אובמה "אתה משקר", בזמן בו אובמה נשא נאום לאומה, הנשיא לשעבר קרטר ועוד בכירים אחרים, מתומכיו של הנשיא, אמרו שהשנאה המסורתית לשחורים תרמה לביקורת חברי הקונגרס.

אובמה מוצג כרופא אליל בהפגנה בוושינגטון (צילום: CNN)
אובמה כרופא אלילים. גזענות? | צילום: CNN

גלן בק - שדר רדיו ימני קיצוני האשים את הנשיא שיש לו תכנית סודית , שמטרתה היא אחת: לקדם את מעמדם של האפרו-אמריקנים. לדבריו, "מה שמניע את אובמה זה רעיון אחד בלבד - שילום פיצויים".

ההפגנות המוכרות והצבעונית ביותר שנערכו נגד אובמה כונו -"מסיבת התה" - רמז להתקוממות האזרחית של המתיישבים האמריקנים נגד בריטניה לפני הכרזת העצמאות של הרפובליקה. 

האבטלה עולה על שולחן הנשיא (צילום: רויטרס)
לא חושב שמתנגדים לו בגלל הצבע | צילום: רויטרס

בוושינגטון, שם התרכזו בשבוע שעבר כחמישים אלף מפגינים, התקיימה ההפגנה הגדולה ביותר נגד אובמה, בשנה האחרונה. הקהל היה כמעט כולו לבן, אבל זה לא מפתיע, האפרו-אמריקנים ברובם המכריע, תומך בנשיא השחור.

לויד מרקוס, פעיל אפרו אמריקני ובדרן שהדגיש בכל אוזן על החלק שהוא לקח ב-34 הפגנות מסיבת תה שונות אומר שהוא דווקא התקבל בברכה על ידי כל המפגינים: "השנאה הגזענית שהביעו נגדי הגיעה דווקא מהשמאל - אנשים שתומכים במדיניות הסוציאליסטית הקיצונית של הנשיא אובמה". אובמה עצמו אומר שהדיאלוג הפוליטיקה האמריקנית נעשה "מחוספס יותר", אבל הוא לא אמר שהגזע הוא הסיבה.

המטרה: וושינגטון (צילום: אימג'בנק - gettyimages)
מסיבות התה - 2009 | צילום: אימג'בנק - gettyimages

האמריקנים חשופים לאותן הדעות הקדומות להם אנשים חשופים בכל מקום, אבל הם מאוד רגישים בנושא הפוליטי. הנשיא אובמה לוחם בשתי מלחמות - מלחמה כלכלית והקרב על מערכת הבריאות - והוא נתקל בהרבה מאוד אופוזיציה רק בגלל המדיניות שלו.

אמריקה לא עיוורת צבעים וברור שישנם גזענים בקרב 300 מיליון האמריקנים גזענים. אבל זו לא הבעיה הגדולה ביותר של הנשיא.