נערה עם קעקוע דרקון, סטיג לרסון (צילום: חדשות 2)
נערה עם קעקוע דרקון | צילום: חדשות 2

יש ספרים שמעוררים אצלי תחושת בטן שהנה אני הולכת להתאהב בהם עוד לפני שאני מתחילה במלאכת הקריאה. זה יכול להיות בגלל עיצוב העטיפה, זה יכול להיות בגלל שמשהו תפס אותי בקוראי את המשפט הראשון בחנות הספרים וזה יכול להיות בגלל שמישהו שאני אוהבת המליץ לי עליו.

הפעם התבשלה אצלי הציפייה כאשר התחלתי לקבל מעטפות ובהן תמונות ממוסגרות עם פרח מיובש. ידעתי שזה מהוצאת ספרים כלשהי, ידעתי שאלו יחסי ציבור לספר אבל רק אחרי שבועיים וארבע תמונות ממוסגרות נחשפה התעלומה: "נערה עם קעקוע דרקון" ספר ראשון בטרילוגיית מתח שכתב הסופר השוודי סטיג לרסון.

המתח נבנה כבר בעמוד הראשון: במשך 43 שנים קיבל הנריק ונגר, תעשיין שוודי רב השפעה, בכל יום הולדת, מעטפה עם חותמת בית הדואר של סטוקהולם ובתוכה פרח מיובש ממוסגר במסגרת זולה להרכבה עצמית. תעלומת הפרחים הפכה למצמררת כאשר מתגלה שאת הפרחים הראשונים העניקה לו אחייניתו האהובה, אך זו נעלמה וכנראה נרצחה, בהיותה בת 16, לפני כמעט 40 שנים, אז מי לעזאזל ממשיך לשלוח לו את הפרחים? מי ידע על הסוד המשותף שלהם?

את חקירת הפרשה לוקח לידיו מיכאל בלומקוויסט, עיתונאי חריף ודעתן שהפסיד זה עתה במשפט דיבה נגד איש עסקים מושחת. הוא מגיע לכפר הקטן של משפחת ונגר ונסחף לתוך פרשייה מותחת ומצמררת. אך עוד לפני שמתחיל האקשן האמיתי, אנחנו זוכים להכיר דמות נוספת ומעניינת לא פחות - ליסבת סלאנדר, צעירה בת 25 שעובדת כחוקרת פרטית, האקרית מבריקה, בחורה מוזרה ומורכבת וגם מאותגרת חברתית.

עלילת הספר מסתעפת ומסתאבת ובכל פעם שחשבתי שעליתי על משהו נטרפו הקלפים ונסחפתי לסחרור חדש - מבעית, מרגש ומצמרר... איזה תענוג! כמו בכל ספר מתח משובח גם כאן מתחילה הדילמה: האם לקרוא מהר כדי לגלות כבר מה הסוף?! או להתענג על הכתיבה המושחזת ובניית הדמויות?? ואוף שצריך עכשיו לחכות כמה חודשים עד שיצא הספר השני...!

שלושת הספרים תורגמו לארבעים שפות, הפכו לרב מכר וזכו לשלל פרסים ועיטורים. לרסון, לא זכה לראות את הצלחתו הבינלאומית, הוא מת בגיל 50, כנראה מהתקף לב. למה כנראה? כי כמו הגיבור שלו, גם לרסון היה עיתונאי וסופר שהקדיש את חייו למלחמה בפאשיזם ובימין הקיצוני וחובבי הקונספירציות בסקנדינביה קושרים את מותו בגיל צעיר יחסית להתמודדותו עם הארגונים הקיצוניים.

כך או אחרת, הכרך הראשון של טרילוגיית "מילניום" הוא חגיגה לכל אוהבי הספרים ובעיקר ספרי המתח. אומנם השנה נופלים החגים על שבתות ואין הרבה ימי חופש - אבל תפרגנו לעצמכם את הספר הזה לחגים, הם יהפכו להיות הרבה יותר מעניינים...

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il