בשיאו של הדיון בפאנל המיוחד שנערך ב"אולפן שישי" לרגל מחאת הדיור המתמשכת, התפתח עימות יוצא דופן בין הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר לבין יו"ר ההסתדרות עופר עיני שהתארח באולפן. מיד אחרי שעיני הביע תמיכה גורפת במאבק החברתי וקרא לכל עובד באשר הוא להצטרף למחאה, הוא זכה למקלחת צוננת מצד שטרסלר.

"אני לא חושב שעיני הוא הפתרון - אלא שהוא הבעיה", הטיח שטרסלר ביו"ר ההסתדרות ההמום. "עופר עיני מונע כלכלת שוק. המחירים הגבוהים, בין היתר של המזון והדיור, הם תוצאה של תמיכת עיני בוועדים הגדולים - למשל, נמלי הים שעובדים בישראל בחוסר יעילות מדהים, כשמדי כמה חודשים הם פותחים בעיצומים ובעיכובים".

כדי לבסס את טענותיו, אמר הפרשן הכלכלי כי "לפני חודש התקיימה חגיגת בר-מצווה לבנו של יו"ר הוועד (ועד העובדים) והנמל נסגר לארבע שעות. בזמן הזה עמדו משאיות בחוץ בתור ארוך מאוד, כשהמשמעות הכלכלית היא הוצאות של אלפי דולרים יותר בגלל העיכוב. כך לדוגמה, גם יום המתנה של אוניה מחוץ לנמל, כשהיא לא נכנסת בזמן, עולה 100 אלף דולר. זה משפיע על המחירים".

בשאלת תכנית הממשלה לפתרון מצוקת הדיור, אמר שטרסלר: "אם נתייחס למחסור הגדול בקרקעות, אז לפני שנתיים ביקש ראש הממשלה לבצע רפורמה במינהל מקרקעי ישראל שנועדה לשחרר הרבה קרקעות לשוק. מי שעיכב את הביצוע שלה היה הוועד של המינהל, שהוא דינוזאור שלא משחרר קרקעות. הורדת נכסים מובילה להורדת מחירים, אבל כשרוצים להוריד נכסים - עופר עיני מתנגד".

הפרשן הכלכלי סיכם את דבריו באומרו: "אם כך, מדוע המחירים במשק גבוהים? בין הגורמים האחראים לכך הם המונופולים הגדולים שעופר עיני מייצג. כל הדבר היפה הזה שקוראים לו כלכלת שוק - עופר עיני מונע אותו ומעלה מחירים".

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק