ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
אין קדושים מעונים. ארביב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

קצת מדכא/מביך/מקומם/אחר לסקור את רצף הפרשיות שבהן נקשרו שמותיהם של רבנים מן הליגה הבכירה ביותר בשנים האחרות. הלבנות הון, קבלת שוחד, הונאה, עבירות מין, חשד לחבירה לגורמים עבריינים. כמעט הכל היה לנו, אבל נראה שעל כולן צפויה לעלות הפרשייה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נראה שהמשטרה בוחרת את הנחקרים שלה רק אחרי שהיא מוודאת שהם חובשים מגבעת" אמר לי איש תקשורת חרדי בכיר. "פיתחו שם חיבה מיוחדת לרבנים". צודק, אמרתי, אבל נראה שזה הדדי. אחרת קצת קשה להסביר את התמונות שנחשפו השבוע לעיני הציבור מחצרו של הרב פינטו שבו נראים ברכה ומנשה מחבקים, מנשקים, מחזיקים יד. הרמוניה. אולי בקרוב יצא אלבום מרגש במבצע.

היועץ המשפטי לממשלה קיבל כבר לפני כמה שבועות הצצה ראשונה לאלבום, ויינשטיין התרשם. אנשיו של הרב פינטו, עורכי דינו ומנהלי חצרו הגישו ליועץ המשפטי חומר, הרבה חומר, יופי של חומר משפטי, מגובש, מתועד היטב של אותן הטבות שאותן קיבל לכאורה ניצב מנשה ארביב לפני כמה שנים טובות. ורמזו שיש עוד, ולא רק עליו. מישהו שמר את החומר. אולי ידע דברים שאנחנו לא.

אם יצליחו אנשיו של הרב פינטו להביא להפלתו של ניצב ארביב, גם אם לא להפללתו, אלא רק למבוכה ציבורית ואתית שתיאלץ אותו לפרוש מתפקידו, הם למעשה יודו שגם הם סרחו. מה שיביך את המקבל יביך גם את הנותן. יהא אשר יהא, איש עסקים המקורב לרב, עוזר, הרב עצמו או אשתו.

הזמן והמקום לחשבון נפש במשטרה

קדושים מעונים אין כנראה בפרשה הזו. ייתכן שבסופו של דבר גם לא אשמים. אבל שאף אחד לא יספר סיפורים. אם היו דברים מעולם, ומסתמן שהיו גם היו, לא יוכל אף אחד לרחוץ בניקיון כפיו, מקסימום להינצל בעור שיניו מכתב אישום על קבלה או נתינת דבר מה. הייתה כאן מסיבה וכולם רקדו להם בכיף במעגל אחד גדול, ולאף אחד לא כאבו האוזניים - גם כשהווליום חרג בהרבה מהמותר.

אין כל בעיה שאנשים בעלי מעמד - פוליטי, ציבורי, כלכלי - יעלו לרגל לאנשי רוח, מכל סוג. לברכה או לייעוץ אישי, הבעיה היא טשטוש הגבולות. ובשם אלוקי כל הלכאורה, הכביכול וחזקות החפות - אם שוטר בכיר, "ראש ה-FBI הישראלי" לא נזהר בקבלת פינוקון קטנטן, גם אם לא מזוודה שמנה, מאדם כזה, שסביבו מסתופפים פוליטיקאים, אנשי עסקים בכירים, וגם עבריינים, הוא בבעיה חמורה.

ומילה על תגובת המפכ"ל דנינו השבוע וכמותו של כמה מקודמיו. "אם סרח אדם אחד במשטרה, אסור שהדבר יכתים את הארגון כולו". הם אומרים. אז זהו שלא מכובדי. אם הראש, הטופ, המודל, המפקד ורוחו סורחים זה לא יכול שלא להכתים את ארגון שלם. אם אלה הסטנדרטים בראש הארגון, ספק אם המצב בתחתית הפירמידה טוב יותר. אם יש מקום לבדק בית וחשבון נפש, זה בדיוק הזמן. זה יעשה לכולם טוב, בעיקר לתדמית המשטרה.