ג'ונתן מן, CNN (צילום: חדשות 2)
ג'ונתן מן, פרשן CNN | צילום: חדשות 2

AIG, הקבוצה האמריקנית הבינלאומית, חברה של טריליון דולר שפועלת ב-130 מדינות, פעם הייתה השם הכי בטוח בוול סטריט. אובמה אמר שניהול עסקיה הוא "שערוריה ", הסנאטור הרפובליקני צ'ארלס גראסלי קרא למנהלי AIG "להתפטר או להתאבד".

החברה מוכרת ביטוח על חייהם של אנשים, בתים ומשכנתאות. אבל היא גם הרוויחה הון רב בעסקאות מסובכות בין מוסדות פיננסיים אחרים. כששוק המשכנתאות התרסק, AIG לא הצליחה לעמוד בהתחייבויות שלה ולשלם את הפוליסות עליהם חתמה. היא איימה להפיל תוהו ובוהו על שוק הנדל"ן האמריקני ועל המערכת הפיננסית סביב העולם.

בסוף השנה שעברה וושינגטון התערבה, לקחה אחריות על החברה והמריצה 170 מיליארד דולרים לתשלום ההתחייבויות של AIG.

השבוע ארה"ב כולה נדהמה מהחדשות ש-AIG מתכננת להעניק פרס של 165 מיליון דולרים כבונוסים למנהלי החברה, כולל לאלו שהיו אחראים לאותם הסכמים פיננסיים מורכבים שהביאו את החברה למצבה הנוכחי.

בוושינגטון, לאיש לא הייתה סיבה להיות מופתע. AIG הייתה תחת פיקוח ממשלתי כבר חודשים, החברה הודיעה על כוונתה לשלם את הבונוסים כבר לפני זמן רב. אבל הנשיא אובמה התייחס לידיעה כמו שמתייחסים למכה פתאומית. הוא הורה לאנשי הממשל שלו "למצוא כל דרך חוקית" שתעצור את תשלומי הבונוסים.

למעשה, הבונוסים שכתובים בחוזים של מנהלי החברה הם לבנה בלתי ניתנת להזזה, אבל רפובליקנים ודמוקרטים מציעים עכשיו שיטות רבות לעצור את העברת הכספים.

התקפה על AIG היא מדיניות פופוליסטית חכמה. דרך קלה לתרגם את הזעם לקולות פוטנציאלים של הבוחרים. לנשיא יש גם מטרה פוליטית גדולה בהרבה. אובמה לא סיים להמריץ את הכלכלה האמריקנית, או להוציא מיליארדים בתהליך השיקום. אם האמריקנים יאמינו שעובדים עליהם בדרך לסבסוד בני בליעל, הם לא ימהרו לתמוך בתכניתו של הנשיא.

כלכלת העולם צריכה שתכניותיו של אובמה יצליחו. ההתרברבות בנושא AIG עשויה לעלות לכולנו הרבה כסף, אם החברה תיאלץ להתמודד עם בעיות גדולות יותר מאלו שבהן היא נמצאת עכשיו. 

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Mann - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.