המסחר במניות ב.יאיר הופסק (צילום: חדשות 2)
רבים היו עשויים להרוויח. ב. יאיר | צילום: חדשות 2

אחרי גל שמועות ביומיים האחרונים שהביא לירידה חדה במניה, הותר היום (ד') לפרסום כי חברת הנדל"ן ב. יאיר היא החשודה בהלבנת כספים בסך עשרות מיליוני שקלים עבור ארגון הפשע של יצחק אברג'יל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר באחת מחברות הנדל"ן הגדולות בארץ, שנוסדה בשנת 1988. כיום יש לה 10 פרויקטים גדולים ברחבי הארץ בשלבי שיווק ובנייה, בהיקף של כאלף יחידות דיור. שני הפרויקטים הבולטים של ב.יאיר הם משכנות האומה בירושלים ו"סקיי" בנתניה.

לפני כן, היה לחברה פרויקט מוכר נוסף באילת, שנקרא "סאן וילג'" - שם על פי החשד החלה השותפות עם יצחק אברג'יל בשנת 2007 - אז הולבנו עשרות מילוני השקלים.

מניית החברה ירדה אתמול ב-21% וכבר הבוקר הספיקה לרדת בעוד 6%. רק אז הרשות לניירות ערך, שממש נמנמה בימים האחרונים, סוף סוף נאלצה להכריח את החברה להפסיק את המסחר במנייה. את כל שאירע בבורסה בימים האחרונים ניתן לכנות כפארסה.

משה נוסבאום (צילום: חדשות 2)
משה נוסבאום | צילום: חדשות 2

חקירת המשטרה ויתר הגופים, מתנהלת כחקירה סמויה כבר כמה חודשים. שלשום היא הפכה לחקירה גלויה, עם מעצרם של החשודים בפרשה. אני עצמי יודע על פרטי הפרשה כבר כמה ימים ועל איזו חברה היה מדובר. כמוני יש עוד כמה עשרות אנשים. אם הייתי היום שחקן בבורסה הייתי עשוי להרוויח הרבה מאוד כסף מכמה פעולות שהייתי יכול לנקוט בבורסה.

נשאלת השאלה האם אחרים שידעו והיו מקורבים לצלחת, לא עשו שימוש במידע היקר מפז והרוויחו לא מעט כסף. המנייה צנחה בבורסה - וההנהלה שתקה. הבעיה היא שאם תהיה חקירה בנושא, היא תהיה תחת ידיה של הרשות לניירות ערך - אותה רשות שהתרשלה.