אבשלום קור חטף על הראש לפני כמה ימים. כבר הרבה זמן שפינת הלשון היומית שלו בגלי צה"ל, "באופן מילולי", מושכת חזק ימינה לתוכן חרד"לי-ימני-לאומני. האיש חולה על המתנחלים ועל מעשיהם, ונותן למאזין לדעת את זה מכל זווית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני שבוע קור חצה עוד קו, כשאמר בפינה שלו שהדואר הפלסטיני הוא של מעטפות נפץ, הוסיף כמה בדיחות קרש על בחורה פצצה שהיא כאילו באמת פצצה, השווה את הפלסטינים לקניבלים, אוכלי אדם, ונתן עוד כמה חידודים בניחוח גזעני. המאזינים התלוננו למפקד גלי צה"ל, וירון דקל כינס את הדוקטור לשיחה והבהיר לו שגמרנו עם פוליטיקה ומעכשיו רק ענייני לשון.

בברנז'ה שלי שמעתי יותר מדי קולות שאומרים שהטיפול של מפקד גלי צה"ל היה רופס, אפילו פחדני. שהיה צריך להשעות את קור, לפחות לדרוש ממנו להתנצל. הזכירו אירוע מלפני 32 שנים, ממלחמת לבנון הראשונה, כשאבשלום קור היה בצד המתלונן. הוא אסף אז ציטוטים לא מספיק פטריוטיים לטעמו מפי שדרי גלי צה"ל, והלך להלשין לבגין ולרפול. אולי קיווה לטיהור אידיאולוגי. הוקמה ועדה, והתברר שהכל בסדר, גל"צ איננה זרוע השידור של אש"ף. אבל הרבה אנשים לא שכחו לאבשלום קור את אירוע ההלשנה הלא קולגיאלי הזה על חבריו לתחנה.

ועכשיו זה התהפך. אבל תראו: מי שגינו אותו כשהוא הלך להלשין באוזני הרמטכ"ל על הבעת עמדה פוליטית של שדרים, לתפיסתו, לא יכולים להתייחס אחרת לאנשים שמלשינים היום על אבשלום קור באוזני המפקד שלו, כשהוא עושה בדיוק את אותו הדבר - רק מצד ימין. לא הגיוני ולא הוגן, והתירוץ "אבל הוא התחיל" לא תופס אם עברתם את גיל שלוש.

לכל עיתונאי יש דעות. וגם לאבשלום קור יש דעות, והן ידועות, וזה בסדר גמור. הוא רוצה לתת גוון כזה לפינה שלו - גם סבבה. שידור אקטואלי לא יכול ולא צריך להיות יבש ותפל. כלומר כל עוד הוא לא מתלהם או מסלף עובדות, ועד כמה שאני מבין, הוא לא מתלהם ולא מסלף.

הזכות להחזיק בדעה איננה מוקנית רק לשמאל ההומניסטי. לכן צריך לחלק את העניין לשניים. אמירות גזעניות - כמו ההכללה של כל הערבים לטרוריסטים קניבלים - אלה היו צריכות לגרור אזהרה חד משמעית, ובמקרה שהוא יחזור עליהם, גם פיטורים של קור ללא היסוס; אפס סובלנות לגזענות. אבל שרבוב עמדה פוליטית ימנית, מתנחלית לשידור - אני לא מבין איפה הבעיה.