האלוף הראל פושט מדים (צילום: חדשות 2)
האלוף הראל כסגן הרמטכ"ל | צילום: חדשות 2

חמש שנים אחרי שהתנתק, מתחבר צה"ל שוב לרצועה ומחסל השבוע טרוריסט בכיר. הפעם - פעיל המזוהה עם אל-קאעידה. כבר זמן רב שעזה היא לא רק בסיס לטרור לאומי פלסטיני, לא רק שלוחה איראנית לחוף הים התיכון, לאחרונה הפכה עזה גם למוקד פעילות של חבורת בן-לאדן.

ב-2006 זכה חמאס בבחירות ברצועה. נתניהו קרא מהאופוזיציה: אמרתי לכם! והכריז על הקמתה של "חמאסטן". אבל הרבה לפני נתניהו היה מישהו אחר שהתריע על הפורענות המתקרבת, ואפילו עשה את זה מתוך הצבא. זה היה לא אחר מ"אלוף ההתנתקות" - מפקד פיקוד דרום, דן הראל, שכתב את המסמך: "חמאסטן בעזה". הוא הגיש אותו למטכ"ל חצי שנה לפני שהסיג את כוחותיו מהרצועה.

הראל יצא אז לפנות את שמונת אלפים המתיישבים היהודים של רצועת עזה בלב כבד. לא רק כי העריך את דרכה של "קהילת המופת של גוש קטיף", אלא משום שלא חשב שהמהלך יצמצם את האיום הביטחוני שמהווה הרצועה. אבל למרות כל ההסתייגויות, האמין הראל שצה"ל חייב להישאר המוציא לפועל של מדיניות ממשלה, שזה תנאי הכרחי להמשך קיום דמוקרטי במדינת ישראל.

דודו של האלוף הראל נהרג ביום הקמת המדינה, בקרב על כפר דרום. דן הראל, שפינה את הכפר 62 שנים אחר כך, נקרא על שמו. בפי חלק מהמתנחלים הוא עדיין נקרא "אלוף הגירוש". למרות עגמת הנפש והבטן המלאה, הקצין שיצק תוכן לסיסמה "ברגישות ובנחישות", נמנע מלבקר את מדיניות הממשלה כל אותן שנים שבהן לבש מדים.

ראש בריא לרצועה חולה

כותרות העבר: ליקוי חמה באירופה (צילום: חדשות 2)
"ברגישות ובנחישות" | צילום: חדשות 2
חמש שנים אחרי, האלוף הראל, שהספיק בדרך להיות גם הנספח הצבאי בארה"ב וסגן הרמטכ"ל, פושט את המדים ומשאיר מאחור את "משימת הפיקוד הקשה והמורכבת מאז ומעולם", את הזיכרונות ממבצע שלהגדרתו "השאיר בו שריטה עמוקה".

הראל לא רק ניבא שחמאס יתעצם עקב ההתנתקות מהרצועה, אלא גם ידע לחזות שצה"ל יאלץ לצאת למערכה משמעותית מולו. מיד עם סיום עופרת יצוקה, הוא הזהיר מפני מה שברור היום לחלוטין: ההתלקחות הבאה ברצועה אינה רחוקה.

מי שהתחיל ברומן כפוי עם עזה לפני חמש שנים, הרגיש כבר אז שהוא נכנס עם ראש בריא לרצועה חולה. אבל ניתן לשער שהאלוף הראל לא האמין שהוא עצמו יהיה שותף להגשמת נבואת "חמאסטן" שלו, ושהנבואה תתגשם עוד לפני שחרורו מצה"ל - במלוא עצמתה.

עניין אחד לא הצליח הראל לחזות - את התפתחות הקריירה הצבאית שלו. במשך 36 שנות שירות הוא חתם בכל דצמבר על שנת קבע נוספת, לא רצה להתחייב. "אני יותר אזרח מחייל", נהג להבהיר כשנשאל על שאיפותיו במטה הכללי. אז אם הגיע למקום שהגיע - על מדים, בלי ממש להתכוון, מעניין לדעת מה מנבא הראל לעצמו עכשיו, כשהוא על אזרחי.

יש לכם שאלות לאלוף הראל?
שלחו לנו אותם דרך דף הפייסבוק של" פגוש את העיתונות"