לפני כמה ימים פרסמנו לראשונה בחדשות ערוץ 2 את ממצאי צוות החקירה המיוחד שמונה לחקור את פרשת הרצח וההתאבדות של קצין המשטרה מייקל פישר. בממצאי החקירה הזאת עסקו אמצעי תקשורת רבים ובהם גם תוכנית תחקירים ותוכניות ראיונות. המסר המרכזי שעלה מהתכניות הללו ומהקדימונים שלהן היה כי המשטרה מסתירה סוד גדול ועושה כל שביכולתה על מנת שזה לא יתגלה.

הופיעו שם גם עיתונאים שטענו בתוקף כי קיבלו רמזים יותר מעבים, כי רצוי שיירדו מהסיפור ולא יעסקו בו.
כבר כשנודע כי המשטרה הקימה צוות חקירה מיוחד בראשות קצין החקירות הראשי של מחוז המרכז, חשבתי שזו פעולה פופוליסטית. דעתי התחזקה כששמעתי כמו כל אחד את הרכילויות הרעות. חשבתי שמיד אחרי שאנשי הזיהוי הפלילי של המשטרה קבעו שמייקל הוא שירה, רצח את משפחתו והתאבד, יש לסגור את תיק החקירה.

ממצאי מז"פ אכן היו חדים וברורים: האקדח נמצא בידו של מייקל ועל כף ידו נמצאו שרידי ירי. יתרה מכך, החוקרים מצאו כי הרוצח ירה 16 קליעים. הוא השתמש בשתי מחסניות. עם המחסנית הראשונה השתמש נגד אשתו ובנו,  וכשראה שלא נותרו לו קליעים לתינוקת ולעצמו, הוא החליף מחסנית והמשיך במסע הרצח.

המסקנה של חוקרי מז"פ היתה ברורה, וחשבתי שזה מספיק בכדי לסגור את התיק. אבל מתברר שהיו שחשבו אחרת. מה בדיוק מטרתה של החקירה הארוכה והאינטנסיבית שערכה המשטרה, אני שואל מאז. איזה אינטרסים ציבוריים בדיוק היא באה למלא? מי דרש את המידע? לשם מה?

ממתי המשטרה עוסקת בשמועות?

במשטרה אישרו שהם חקרו בין היתר אם היה להילה בכר ז"ל מאהב. הם חקרו גם אם מייקל היה הומוסקסואל ב"ארון". בסודי סודות הם אישרו שעשו לילדים שנרצחו בדיקת אבהות, כדי לברר האם חלילה מייקל לא היה אביהם. כל החשדות הללו הופרכו. אבל מה היה קורה אם היה מתברר, למשל, שלהילה היה מאהב? האם היה בזה כדי להסביר את הרצח שלה, של בנה בן השלוש ושל בתה בת שלושה חודשים? נדהמתי לגלות שהמשטרה השקיעה את מיטב המשאבים והחוקרים כדי לברר רכילויות שאין בינן ובין חקירת פשעים ולא כלום.

אבל מתברר שגם החקירה המוגזמת והמופרכת הזאת לא הספיקה לתחקירניו של אמנון לוי . להם עדיין נותרו שאלות. למשל, מדוע לא הועברה החקירה הזאת למחלקה לחקירות שוטרים? כי איך זה ייתכן להפקיד חקירה כה חשובה ורגישה בידי מפקדיו של מייקל פישר?

הגדילה לעשות רודפת התקשורת אושרה אסף, המציגה עצמה בכל הזדמנות כנציגת השוטרים. היא הביעה משאלה בתוכניתו של רפי רשף אתמול כי יום אחד יסכים מישהו "לחקור ברצינות" את המקרה. היא גם הוסיפה משפט מחריד לסיום דבריה: "נראה לי", כך אמרה, "שהחוקרים העדיפו הפעם את הצד של בכר (אבי הנרצחת) על פני הצד של פישר". מגיש התוכנית לא ענה לה. האמת, באמת לא ראוי לתשובה.

גיא פלג עצבני על פרשת אסי דיין