מגמות מדאיגות. העורף במבצע צוק איתן (צילום: AP)
משפיעים על מקבלי ההחלטות. תושבי עוטף עזה | צילום: AP

בחודש האחרון ליוו ראשי הערים, המועצות והישובים בדרום את מבצע צוק איתן תוך כדי טיפול מסור באוכלוסייה והופעות אין ספור בתקשורת. מצלמות הטלוויזיה חיפשו אותם, שדרני הרדיו התקשרו ללא הרף, והעיתונאים מחזיקים כולם במספרם הישיר. אני מודה, גם אני עושה כן, ולא אחת. מראיין איש ציבור כזה או אחר שידבר בשמכם, התושבים שנאבקים על הנורמליות ליד הגבול כבר כל כך הרבה שנים. אני עוקב אחרי המנהיגים, בהערכה לא מבוטלת, אבל גם בחשש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אני מעריך את היכולת להשמיע פעם אחר פעם את הקולות של האזרחים והפחדים שלהם, ואני חושש שדווקא בימים אלה, כאשר נעשים מאמצים להגיע להסדר המנדט שקיבלו ראשי המועצות לדבר בשמם עומד להיגמר.

תבינו, כשהם מדברים על הילדים נעדרי חופשת הקיץ - אלו ילדי עירם וזוהי חובתם ותפקידם. אבל כשהם מבקשים שצה"ל יבצע פעולה כזו או אחרת, אלו כבר הילדים של כולנו. כשהם מבקשים שהלחימה תמשך, זוהי גם המלחמה שלנו. ואנחנו כבר מינינו לנו דובר לענייני ביטחון, בחרנו בו בבחירות דמוקרטיות בכל ארבע שנים ומתפקידו בדיוק לנהל את הזירה הזו.

התושבים משפיעים

ובטח אתם תוהים מדוע אני לא מזכיר את שרי הממשלה, חברי כנסת, אישי ציבור והאלופים בעבר ובהווה. הרי גם הם במשך חודש שלם לא הפסיקו לתת עצות לדרג המדיני-ביטחוני, ולא פעם גם השמיעו דברי ביקורת.

חושש מפגיעה בעורק החשוף. הורוביץ (צילום: חדשות 2)
מתקרבים לנקודת האל חזור | צילום: חדשות 2

אתם צודקים. אבל תאמינו לי, היחידים שבאמת השפיעו בעבר ומשפיעים גם היום על מקבלי ההחלטות הם תושבי עוטף עזה, תושבי הדרום. עמידתכם האיתנה היא שמאפשרת לדרגים השונים לקבל את ההחלטות הנכונות. נכון, המצב הביטחוני בלתי אפשרי, אבל תאמינו לי, עוד יום ועוד שבוע ייתכן שהמצב ישתנה.

אבל חשוב שתדעו, גם אם יהיה הסדר, היישובים סמוכי הגדר תמיד יחיו במצבי ביטחון משתנים. מספיק שאחד החילים ישמע רשרוש ליד הגדר, הכוחות יוקפצו, נוהל אירוע יוכרז, ורק אחרי שעה יכריזו חזרה לשגרה. אני יכול לספר לכם שרק בקרית שמונה היינו עדי שמיעה לכמה אירועים כאלה בחודש האחרון. נכון, זה מפחיד, אבל לנו ברור שזה מה שילווה אותנו כל עוד אנחנו מתגוררים כל כך קרוב לגבול.

תושבי הדרום, תהיו חזקים. בקשו ממנהיגי הציבור שלכם לחשוב פעם נוספת לפני שהם ניצבים מול המיקרופונים. כאמור, מקבלי ההחלטות שומעים אותם, והציבור כולו מתייחס לדברים. אבל זיכרו, גם הרוצחים מעבר לגבול בוחנים כל תגובה. אסור שמילים קשות יסיתו את דעת הקהל לנקודת אל חזור.