ג'ונתן מן, CNN (צילום: חדשות 2)
ג'ונתן מן CNN | צילום: חדשות 2

אישה חדשה צצה בשמי הפוליטיקה האמריקנית ומתגלה כדמות הכי מלהיבה של הימין האמריקני והיא רצה לנשיאות ארצות הברית עם מוניטין של "שרה פיילין חכמה יותר".

"אני מתרגשת מכך שאנחנו מתחילים", שיתפה השבוע מישל בקמן זמן קצר לאחר שהכריזה על מועמדותה לתפקיד הנציגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית לקראת בחירות 2012. "אנחנו יוצאים לדרך", קראה בקמן, חברת קונגרס סטייליסטית בת 55 עם לשון חריפה שיודעת איך לייצר כותרות.

מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין הפכה לסלבריטי, סופרת ומלומדת, אבל נרדפת על ידי ספקות שמגיעים אליה מכל מיני כיוונים בדבר מידת ההתאמה שלה לנשיאות. ככל הנראה, פיילין מהססת האם לרוץ לתפקיד או לא.

לעומת פיילין, בקמן קפצה הישר לתוך המרוץ. ביום שני השבוע נערך העימות הטלוויזיוני הראשון בין המועמדים לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית. בקמן הפגינה ידע ורהיטות במגוון רחב של נושאים.

זוכרים את מישל בקמן? (צילום: רויטרס)
מישל בקמאן | צילום: רויטרס

"מי צריך את שרה פיילין כשיש לך את מישל בקמן?", אמר הפרשן הפוליטי של CNN דיוויד גרג'ן. "היא מביא איתה הרבה מאותם אנרגיות סוחפות", הוסיף.

בקמן היתה דמות מובילה בתנועת מסיבת התה - תנועת המחאה השמרנית בתוך המפלגה הרפובליקנית היוצאת נגד הטלת מיסים על ידי המדינה.

בקמן, נוצרית קונסרבטיבית עם סקפטיות עמוקה כלפי הדרוויניזם, קראה בקמפיין שלה להכליל את נושא בריאת העולם בספרי הלימוד בבתי הספר במינסוטה, עיר המוצא שלה. בנוסף, היא מגנה נישואים הומוסקסואליים ומתארת אותם כמי שקשורים ל"שטן". היא משתמשת בהרכב משפחתה -חמישה ילדים ועוד 23 ילדים מאומצים - כמעין אשרור לקמפיין שלה.

בדומה לפיילין, בקמן מוכרת לחלק מהאמריקנים בגלל פליטות פה שיוחסו לה. מוקדם יותר השנה העניקה ראיון לתחנת טלוויזיה ארצית כשהיא מסתכלת על המצלמה הלא נכונה, למרות שלא היה מדובר באשמתה.

חשוב מכך, מבקריה של בקמן רואים בה קיצונית ושפלה. הסופר ג'ון אבלון טען כי "היא בנתה את התדמית שלה בהטלת ספק, לדוגמה, בקמפיין 2008 על כך שברק אובמה החזיק בדעות אנטי אמריקניות". בקמן מייצגת את הקול הפרנואידי של הפוליטיקה האמריקנית ולכן קבוצה גדולה של שמרנים מתונים יותר תתקשה לקבל אותה כזו שמייצגת אותם.

ישנם שבעה מועמדים עיקריים לתפקיד נציג המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית ומעל שנה של קמפיין לפני שהמפלגה תצטרך לבחור מביניהם את האחד שייצג אותה. הבחירות נגד ברק אובמה הם לא לפני נובמבר 2012.

_OBJ

המסורתיים בתוך המפלגה הרפובליקנית עשויים בסופו של דבר להתאחד מאחורי מועמד מסורתי. למשל זה יכול להיות מיט רומני, מושל ואיש עסקים לשעבר שכרגע מוביל בסקרים. עם זאת, חברי תנועת מסיבת התה הרפובליקנים וכן רפובליקנים נוצרים עדיין מחפשים מועמד ראוי.

ופתאום, אנשים רבים מדברים על בקמן.