ח"כ דב חנין בטור אישי (צילום: חדשות)
ח"כ דב חנין | צילום: חדשות

המלחמה החדשה בעזה היא אסון העלול לגרור בעקבותיו אסונות נוספים. כמו במלחמות לבנון הראשונה והשנייה, גם הפעם מצאנו את עצמנו, בחד"ש, במיעוט קטן ומבודד בכנסת בהתנגדות למלחמה מיומה הראשון.

התנגדותנו למלחמה היא ביטוי של דאגה אמיתית לאינטרסים של שני העמים בארץ הזאת. אנחנו משוכנעים שדרך הכוח והאלימות רק מעמיקה את מעגל הדם והשנאה ומובילה את כולנו למבוי סתום.

חייבים לתת מענה למצוקתם האנושית הקשה של תושבי שדרות ועוטף עזה. אבל מענה אמיתי חייב לכלול גם התמודדות עם מצוקתם האנושית הקשה של התושבים בעזה עצמה. הדרך לביטחון ולשקט בעוטף עזה ובעזה עברה, ועוברת עדיין, דרך הסכם רגיעה אמיתי שיכלול לא רק הפסקת אש מוחלטת אלא גם פתיחת המעברים, והסכם של חילופי שבויים ואסירים.

1 מכל 3 ילדים: עני (צילום: רויטרס)
ילד פלסטיני בעזה, היום | צילום: רויטרס

הפסקה של המלחמה הנוראה ויצירת רגיעה אמיתית סביב עזה צריכות ליצור פתח למהלך מדיני אמיתי של הידברות עם הרשות הפלסטינית ופתיחת אופק של תקווה לשני העמים בארץ הזו באמצעות התקדמות להסדר שלום של שתי מדינות, ישראל ופלסטין, החיות זו בצד זו.

למרבית הצער, נסחפות לתמיכה במלחמה גם מפלגות המגדירות את עצמן כמפלגות שלום. התקשורת סגורה כמעט לחלוטין לקולות האחרים. אבל כמו בשתי מלחמות לבנון, גם הפעם אנו נעשה כל מאמץ כדי להרחיב בהתמדה את מעגל ההתנגדות למלחמה בציבור הישראלי. ביום ו', ערב המלחמה היינו כמה מאות בחוצות תל אביב. במוצאי שבת, לאחר פרוץ המלחמה, כבר היינו רבים הרבה יותר. במוצאי שבת הקרובה מתוכננת הפגנה גדולה בחוצות תל אביב.

זה הזמן להשמיע את הקול האחר. לא ניתן לרעמי הפצצות להחריש את קול ההגיון. מחנה השלום – צא לרחוב!

הכותב הוא דב חנין, המכהן כח"כ מטעם חד"ש