דודו טופז (צילום: חדשות 2)
דודו טופז, ארכיון | צילום: חדשות 2

מה עובר במוחו של אדם כמו דודו טופז שמבקש לשים קץ לחייו? אחד המצב הכי מסוכנים לחייו של אדם, לאפשרות שאדם ייקח את חייו וישים להם קץ, היא האפשרות שהוא יאבד את מה שאנחנו קוראים לו "מקורות אספקה נרקיסטים" - מקורות לערך עצמי, לשווי.

מי שהיה לו הרבה כבוד, הרבה הערכה, הרבה דברים שמסמלים הצלחה, כסף ונגזרות של אהבה ומאבד את זה יום אחד או במשך תקופה קצרה חש תבוסה, השפלה, זעם וכעס נורא, והרבה פעמים תחושות אלה מלוות בדיכאון קשה מאוד. כשאדם לא רואה מוצא, לא רואה דרך לעשות עם זה משהו או לגבש איזושהי אסטרטגית פעולה, לכאורה בעיניו הסובייקטיבית הוא רואה שאין לו דרך לצאת מזה.

מכבש ללא מוצא

מתי עוברים משלב של הזעם והנקמה לשלב של התחושה שאין טעם לחיות? הנקודה הזאת היא קו פרשת המים. זו ההרגשה שאין מוצא. מה שאני לא אעשה, באיזה אופן שאני לא אפעל, אני אחזור להשפלה ולתבוסה הנוראית, והאפשרות הזו, למי שבעל רגישות מאוד גבוהה ושהתרגל לסגנון חיים של לקבל המון הערצה, אהבה, התפעלות והערכה - כל הדברים האלה נעלמים וזה הרגע הקריטי והמסוכן.

זו הרגשה איומה של החמצה של החיים, החמצה של תוכניות, התרסקות של פנטזיות - מה אני יכול לעשות ומה יש לי עוד לתת. זה המון דברים ביחד. זה גם פחד מאוד גדול מפני דברים לא נודעים.

כל החוויה הזאת של הכלא זו חוויה נוראית. זה היה הלם נוראי לכל אדם שלא מכיר את הדבר הזה, לא רגיל לשפה הזאת ולא רגיל לנורמות האלה של כלא. כל הדברים האלה יחד יוצרים מכבש נורא שלכאורה אין ממנו מוצא.

טופז שיחק עם המחשבה בצורה רצינית

אפשר להיכנס לראש של אדם כזה ולהבין איך אדם מתכנן את מותו? הרבה אנשים חושבים על זה כאופציה ולפעמים האופציה הזאת היא שנותנת להם כוח לחיים. דווקא הידיעה שאפשר לקחת את החיים בידיך ושאתה יכול לסיים אותם יום אחד נותנת לך כוח לחיות, לפעמים. 

ניסיון התאבדות כושל הוא בעצם אור אדום - אולי רק תראו מה אני יכול לעשות, גם לסביבה וגם לעצמי.
זה איזה שהוא סוג של משחק שאדם באמת מנסה לממש משהו וגם כי זאת עוד קריאה לסביבה, אבל במקרה של דודו טופז ככל הנראה הוא שיחק עם המחשבה הזאת ושיחק איתה והחליט לבצע אותה בצורה הכי רצינית.

אדם שמתכנן את מותו הוא אדם אינטליגנטי שיודע לתכן, לבצע והוא בהחלט השיג את זה, הפיק משהו נורא ואיום.

פרופ' חנוך ירושלמי הוא פסיכיאטר וחוקר באוניברסיטת חיפה

הופק ע"י הערוץ האקדמי מיסודה של אוניברסיטת חיפה (actv.haifa.ac.il).

מראיין: ד"ר אמיר גילת