ר"מ בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר (צילום: AP)
מרגרט תאצ'ר, אשת הברזל | צילום: AP

מעט מנהיגים זוכים למושג לכך ששמם ייטבע כמונח פוליטי-היסטורי-בינלאומי. מרגרט תאצ'ר הייתה כזו. היא הייתה ההשראה לכל מה שכבר חצי מאה כמעט נקרא "תאצ'ריזם" - וזו לא בהכרח מחמאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני מערכת הבחירות השנייה שבה זכתה ב-1983 אמר מנהיג הלייבור מייקל פוט: "אם מרגרט תאצ'ר תזכה ביום חמישי אני מזהיר אתכם - אל תהיו אנשים רגילים, אני מזהיר אתכם לבל תהיו צעירים, אני מזהיר אתכם - אל תהיו חולים!".

"גברת הברזל" קראו לתאצ'ר שהובילה את בריטניה למהלך של הפרטה אכזרית תוך התעלמות מוחלטת מהמחיר החברתי של הצעד הזה. עד כדי כך חסרת פשרות הייתה שב-1982 הורתה לשגר לאיי פוקלנד, טריטוריה בריטית מרוחקת בדרום האוקיינוס האטלנטי, את הצי הבריטי כדי לשחרר אותם מהפולשים הארגנטינאים.

הרבה שיבחו אותה - והרבה נשמו לרווחה

אלא שבריטניה הגדולה הייתה אז כבר מאוד קטנה וצי כמעט ולא היה לה. גם מטוסים לא החזיקה בחלק המרוחק הזה של העולם. לראש הממשלה מרגרט תאצ'ר זה לא הפריע ומפקדי הצי נאלצו לאסוף משחתות, צוללות ונושאת מטוסים אחת ושיגרו אותן לקרב. חיל האוויר תכנן תוך כדי תנועה מערך תדלוק אווירי למפציצים שטסו מרחק אלפי קילומטרים מבסיסם אל המטרה.מרגרט תאצ'ר לא היססה. בריטניה ניצחה במלחמה. היו שחשבו שזו בדיחה גרועה.

תאצ'ר כראש הממשלה, ארכיון (צילום: AP)
לא כולם זוכרים לטובה, תאצ'ר | צילום: AP

רבים הרעיפו עליה שבחים בעקבות מותה והספדים שונים, אבל היו גם כאלה שנשמו לרווחה. בפתח ביתה היה מי שהציב בקבוק חלב - כדי להזכיר שכשרת חינוך קיצצה לתלמידי הממלכה את מנת החלב שקיבלו בבית הספר. ראשי איגודים צייצו שהם "יוצאים לפאב" והיו ששאלו היכן פותחים את בקבוקי השמפניה. בסקוטלנד כמה צעירים גם פתחו בפועל בקבוקי שמפניה.

ג'רי אדאמס, מי שעמד בראש המחתרת האירית בשנות ה-80 ציין שתאצ'ר גרמה לסבל רב בצפון אירלנד. במשך 11.5 שנותיה ברחוב דאונינג 10, משכנו של ראש הממשלה הבריטי, סירבה להתפשר בכל הקשור לסכסוך באי השכן.

"היא הייתה אישה גדולה, ללא תחליף"

אחרי נפילת חומת ברלין התנגדה בתוקף לאיחוד הגרמניות. לפי הדלפה צרפתית בשעתה היא אמרה שמי שהיה אז קנצלר גרמניה המערבית, הלמוט קוהל - מסוגל לכל. היא זו שמנעה את הצטרפותה של בריטניה לגוש האירו, גם זה מהלך שהוביל הלמוט קוהל.

ערד ניר (צילום: החדשות)
ערד ניר | צילום: החדשות

למרות כל זאת ואולי דווקא בגלל עמדותיה הנחרצות הספיד אותה קוהל בן ה-83, ואמר "היא הייתה אישה גדולה, ללא תחליף. אחת מראשי הממשלה המחוננים שאי פעם היו".

ואולי זה סוד גדולתה של מרגרט תאצ'ר, אשת הברזל, האישה הראשונה והיחידה שכיהנה עד כה כראש ממשלת בריטניה. גם מתנגדיה ושונאיה, וכאלה היו רבים, כיבדו את העוצמה שהייתה גלומה בליידי מדאונינג 10.