אמריקה בוחרת. מחר (öéìåí: AP)
רומני מחפש מומנטום | öéìåí: AP

מיט רומני התכונן היטב - אחרי יותר מ-20 עימותים מול חבריו למפלגה הרפובליקנית והכנות קדחתניות במהלך החודשים האחרונים, המועמד הרפובליקני קיבל את ההזדמנות הראשונה שלו להתעמת מול הנשיא ברק אובמה פנים מול פנים. תוצאות העימות הזה היו כל כך בולטות, שאפילו חלק מאנשיו של הנשיא הודו מהר מאוד שמדובר בתבוסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה נראה כאילו מיט רומני רצה להיות שם והנשיא אובמה לא רצה", אמר אסטרטג המפלגה הדמוקרטית ג'יימס קארוויל לרשת CNN. רומני פיגר בסקרי דעת קהל רבים. כמה מחבריו הרפובליקנים העבירו ביקורת נגד מערכת הבחירות שהוא מנהל ואמרו שרומני לא ממוקד. רומני עצמו נתפס בכמה מעידות לשוניות לא קלות.

יש שלושה עימותים מתוכננים מול הנשיא אובמה עד הבחירות ב-6 לנובמבר, העימותים הם הדרך הטובה ביותר עבור רומני לנסות ולשנות את תוצאות הסקרים.

לא היה בעימות רגע שייחרט בזיכרון

בעימות לא ראינו עלבונות שנועדו למשוך תשומת לב, או טעויות בולטות. שני המועמדים שרדו את 90 הדקות על הבימה בדנוור קולרדו, אבל לא היה כאן אף רגע אחד שיכריע וישפיע על אופן ההצבעה של הבוחרים, או ייחרט בזיכרונם.

מספיק אמריקנים עדיין מקווים. מן
לקראת הישורת האחרונה | צילום:

רומני נראה מרוצה, מלא ביטחון בעצמו ובעובדות שהציג. הוא אתגר את אובמה שוב ושוב, והבטיח שהוא יכול להיות נשיא טוב יותר. "המטרה שלי היא להחזיר את האנשים לעבודה באמריקה, הם סובלים עכשיו במדינה הזו", אמר. "אם נמשיך במצב הקיים, סבלו של העם האמריקני לא ייפסק".

איפה התשוקה של אובמה?

אובמה לא התנסה בעימות טלוויזיוני מאז שנבחר לפני ארבע שנים. עוזריו התלוננו השבוע שבגלל החובות שנאלץ למלא כנשיא, הוא לא הספיק להתכונן כמו שצריך, כמו שרומני התכונן. הנשיא נראה מתוח במשך רוב העימות, הוא חייך בעצבנות ולא הראה אפילו לא קמצוץ מהתשוקה או האנרגיה שהוא מספק בכל כך הרבה הופעות פומביות.

ההשפעה של העימות ברורה ומוסברת היטב בסקרים שניהלנו. אחוז האמריקנים שאמרו לפני העימות כי הם מצפים שאובמה ינצח היה כפול מאלו שחשבו שרומני יהיה טוב יותר. בסקרים שמדדו מי ניצח - התוצאות היו הפוכות לגמרי. הבוחרים שראו את העימות טענו שרומני ניצח, ביחס של יותר משניים לאחד.

אובמה ורומני יפגשו עוד פעמיים, סגני הנשיא שלהם יתעמתו במהלך השבוע. העימותים האלה לא ייקבעו בהכרח את תוצאות הבחירות, אבל אנשיו של רומני יודעים שהם צריכים משהו שיספק להם תנופה - העימות הראשון שנערך, סיפק להם תנופה לא רעה בכלל.