מעצר מבוקשים בשטחים, ארכיון (צילום: AP)
מעצר מבוקשים בשטחים, ארכיון | צילום: AP

מה שקרה הלילה והבוקר בג'נין ובקלקיליה, שני אירועים בהם נפגעו פלסטינים מאש כוחות ישראלים, הוא מה שקורה ברחבי יהודה ושומרון כמעט מדי לילה. הפעילות של כוחות צה"ל, שנכנסים לשטחי A ולמקומות אחרים על מנת לעצור חשודים במעורבות בטרור, היא קריטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כל מי שלא רוצה שבערים הפלסטיניות יתפתחו תאי טרור מסוכנים, דוגמת התאים שקמו שם ערב מבצע חומת מגן, חייב להמשיך בפעילויות האלה, למרות הגינויים ולמרות האיומים לפנות לקהילה הבינלאומית כדי לעצור את ישראל.

אין קשר בין מבצעי המעצרים ותקריות הירי למשא ומתן המדיני המתנהל בימים אלה. המעצרים מתבצעים כל הזמן וטוב שכך, כי זה הדבר היחיד שמונע את התבססות הטרור. אם צה"ל לא יעשה זאת - אין מי שיעשה זאת במקומו.

עלייה בתקריות הירי בשטחים

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל | צילום: החדשות

התוצאה בג'נין ובקלקיליה היא לא התוצאה אליה שאפו הכוחות. בקלקיליה ביקשו הכוחות לעצור אדם שירה בעבר מספר פעמים לעבר כוח צה"ל. כשהכוחות נכנסו פנימה, נפתחה לעברם אש. במהלך חילופי הירי נפגע החשוד, נמלט, אבל בהמשך נתפס ומת מפצעיו.

קודם לכן, בג'נין, התקיים אותו התסריט בדיוק: כוח ימ"מ נכנס למחנה פליטים ונתקל בירי. העובדה שאחד מהיורים הוא שוטר פלסטיני אינה מעלה ואינה מורידה - לצערנו, חלק מהשוטרים נעים בין ארגוני הטרור לבין העסקתם במשטרה. בעבר נגמרו פעולות צה"ל מסוג זה בשקט ברובן. הכוחות נתקלו לרוב במטחי אבנים, אך בתקופה האחרונה ניתן להבחין בהתגברות של ירי לעבר הכוחות הנכנסים לשטחים הפלסטיניים.

מדובר, ללא ספק, בעלייה בתקריות האלימות בשטחי יהודה ושומרון, אבל נדמה לי שאי אפשר לקרוא לזה אינתיפאדה. המצב הנוכחי מחייב את הכוחות להיכנס לשטחים בתבונה מבצעית כך שלא ייפגעו ולא יפגעו במי שהם אינם מעוניינים לפגוע בו. מדובר באתגר לא פשוט, אבל אסור בשום פנים ואופן להפסיק עם המעצרים ביהודה ושומרון.