דעה: ההסתה נגד החרדים תסתיים באלימות (צילום: מתי פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״)
בין שנאה לאלימות. הדרת חרדים? | צילום: מתי פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״

הלילה נרדמתי רק לקראת השעה 03:00 לפנות בוקר. הדמוניזציה שנעשית בימים האחרונים למגזר החרדי הדירה שינה מעיניי. גם אני חשתי זעם כשראיתי את המקרה של נעמה מרגוליס ומה שעשו לה אנשים שלבושים כחרדים, אולם מעשיהם נוגדים את ציווי התורה ומביישים את הדת.

כשראיתי את התמונות ידעתי שהתקשורת תבחר לגנות את המגזר החרדי כולו. לצערי צדקתי. אבל לזה כבר התרגלנו. מה שמדאיג אותי לא פחות ממעשי האלימות של המיעוט הקיצוני בבית שמש, הם הקיצוניים מבין החילוניים, ביניהם גם פוליטיקאים.

בימים האחרונים אני עד לקריאות בפייסבוק להרוג החרדים. גולשים רבים מציעים להפעיל אלימות כלפי חרדים, כולל קריאות למיתה. לשיא הגיעו הדברים כאשר חילוני קרא אל מול המצלמות: "אני עוד אקח יום אחד עוזי ואירה בעשרה חרדים". המגיש לא גינה את דבריו בסיום. גם המשטרה לא מיהרה לעצור את האיש. הוא הרי לא חרדי.

בין שנאה לאלימות

האמת, אני חושש. בציבור החילוני יש הרבה מאוד שנשפטו על רצח ואלימות. הרבה יותר מאשר במגזר החרדי. אני חושש שאחד מהחילונים האלה יעשה בקרוב מעשה פשע שנאה נגד החרדים, אז לא תוכל התקשורת להגיד שהיא לא אשמה. גם לא פוליטיקאים חילונים קיצוניים.

הקורא הממוצע יניד בראשו ויאמר: עוד חרדי פרנואיד. אז זהו, שלא. כבר נתקלתי באלימות מילולית חילונית על רקע שנאה. היה זה כשנקלעתי בעבר לשכונה חילונית שהייתה במאבק נגד התחרדות. מספר חילונים שראו אותי בשכונה גידפו וקיללו אותי. אחד מהם אף התקרב אלי בתנועה מאיימת וקילל אותי על רקע אמונתי. הוא גם הזהיר תושבים אחרים לבל ידברו עימי. כל זאת, לפני שפצחתי את פי.

עיתונאים חילוניים שעודכנו על ידי על האירוע החמור, לא פרסמו את המקרה. "זה מקרה קיצוני ולכן זה לא מעניין" אמר לי אחד מהם.

ואני, שתמיד דגלתי בשיטה של הידברות וסובלנות, מתחיל לחשוב אולי עדיף לי להתחבר רעיונית עם הגורמים הקיצוניים שבמגזר החרדי - כי אין באמת עם מי להידבר בצד השני. ההתחברות הרעיונית לקיצונים במגזר החרדי תופסת תאוצה רבה בימים האחרונים, מאז ההסתה הפרועה נגדנו.

הדרת חרדים

כשאני רואה תקשורת שלוקחת מקרים קיצוניים ביותר במגזר החרדי ומכלילה את החרדים כולם, וכשאני רואה שאותם אלה שמגנים את הציבור החרדי קוראים בעצמם לנהוג באלימות נגד חרדים, אני שואל ומקשה: היכן ראש הממשלה שיגנה את הקיצונים החילוניים? היכן ציפי לבני שתזעק על 'הדרת החרדים'? ואיפה, לכל הרוחות, היא המשטרה שתפעל בנחישות נגד הקיצונים החילוניים?

ואם בהדרת חרדים עסקינן אספר לכם עוד מקרה אישי, ואל תגידו לי שהוא נדיר כי יש באמתחתי עשרות מקרים דומים שאירעו לחבריי. כשחיפשתי עבודה שיגרתי קו"ח מקצועיים לחברות חילוניות. היו שחזרו אליי וביקשו לקבלני לעבודה. כשהתקדמנו וגילו כי אני חרדי, הם נסוגו. הם תמיד מצאו תירוץ למה "פתאום" לאחר שהתקדמנו, "אין להם צורך בעובד".

ולא משנה שלמחרת הם קיבלו עובד אחר על אף ש"אין להם צורך בעובד". בסוף נאלצתי לעבוד במקום עבודה חרדי. מאז נתקלתי לא פעם בחילונים שזעקו לעברי שהחרדים אינם עובדים. נו, ברור, לא?

 הכותב הוא איש תקשורת חרדי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק