המבצע אליו יצא אתמול צה"ל בשיתוף השב"כ הוא מוצדק לחלוטין, אבל הוא לא יהיה קצר כמו שהיינו רוצים. ישראל יצאה למבצע על מנת לנסות ולהחזיר את השקט לתושבי הדרום, שחיים במציאות בלתי נסבלת. חייהם אינם חיים נורמליים כבר הרבה מאוד שנים.

"עמוד ענן" תוכנן בקפידה, הייתה הפתעה לחמאס, מה שהיווה פגיעה אנושה במנהיגותו. למרות זאת, הפגיעה לא הייתה אנושה מספיק. לארגונים האסלאמיים יש כושר התאוששות די מדהים ולכל אחד יש מחליף וסגן שלא נמנים על 'אוהדי ציון'.

עם זאת, ראינו פעולה מודיעינית מדויקת מן המעלה הראשונה. גם כמבקר של מדיניות הממשלה הנוכחית, אני חושב שמגיעים הרבה מאוד שבחים למחליטים על היציאה למבצע, אבל בעיקר לצה"ל ולשב"כ. המבצע הזה מוצלח מאוד מכיוון שיש לו מטרות ברורות, בניגוד לפעולות דומות בעבר. חלקן כבר הושגו.

מצא את ההבדלים. שיגור רקטה ב-2012 (צילום: AP)
פגיעה קשה בארגוני הטרור | צילום: AP

האם הצד השני יקלוט את המסר?

המבצע מוצלח ומוצדק ואמור להחזיר את ההרתעה אבל הפתרון צריך להיות מדיני, טקטי וכזה שאיננו צבאי. "עמוד ענן" אמנם חיוני ללא ספק, אבל הוא יביא רק לפתרון זמני ואולי אפילו של כמה חודשים ארוכים. יש לנו פרטנרים ביהודה ושומרון שאיתם כן צריך לשבת ולדבר. העובדה שאנחנו בקיפאון מדיני משמרת את המצב שלפיו אין לנו עוד אופציה זולת האופציה הצבאית.

אם יהיו עוד נפגעים בנפש בימים הבאים והצד השני לא יקלוט את המסר, ייתכן ולא תהיה אפשרות אחרת מלבד פעולה קרקעית. אסור לנו להרשות שמיליון וחצי אזרחים במדינה ריבונית יחיו תחת מטרי טילים מבלי להגיב או לפגוע במי שעומדים מאחורי הפעילות הזאת. זה לא ייתכן ולא יעלה על הדעת.

יעקב פרי הוא ראש השב"כ לשעבר ומתמודד ברשימת "יש עתיד"