לימודי ליבה - לא הבעיה עם החרדים (צילום: חדשות 2)
מוטב לקחת את פרנציסקוס לכרמאווי | צילום: חדשות 2

האפיפיור פרנציסקוס הגיע לישראל וראש הממשלה בירך אותו עם פתיחת ישיבת הממשלה. "ביקורו כאן", כך אמר נתניהו, "מהווה הזדמנות להציג בפני העולם את ישראל האמיתית, המתקדמת והמודרנית". "למעשה", המשיך נתניהו, "היא המדינה היחידה במזרח התיכון שמבטיחה חופש פולחן מוחלט, שומרת על אתרי התפילה ומבטיחה את הזכויות של כולם - יהודים, מוסלמים ונוצרים".

אז כמה דברים: ראשית, את האפיפיור הזה, כמו קודמיו וכנראה גם כמו יורשיו, לא נורא מעניין לראות מדינה מתקדמת ומודרנית. למעשה, המקצוע שלו ושל המנגנון שבראשו הוא עומד הוא להתנגד ככל האפשר לקדמה ולמודרנה. מה שנתניהו רוצה להראות לו זה בערך כמו לקחת את הרב שטיינמן לסיבוב באינטרנט. עדיף שייקח אותו לחומוס פול אצל כרמאווי בעיר העתיקה בירושלים.

עכשיו, בעניין ההצהרה על המדינה שמבטיחה את הזכויות של כולם - יהודים מוסלמים ונוצרים. אחרי שיראו לאפיפיור פרנציסקוס את המדינה הזאת, אני אשמח שמישהו שם יראה אותה גם לי. חמישים ושתיים שנה אני פה, אני עוד זוכר מילדותי את החיילים הבריטים והכומתות האדומות שלהם, חמישים ושתיים שנה ועוד לא יצא לי להיתקל במדינה האוטופית הזאת שראש הממשלה דיבר עליה היום בבוקר.

אגב, אם כבר שמירת זכויות הפולחן והמדינה על ראש שמחתנו היום, אולי אפשר לארגן מתישהו גם קצת הגנה על זכויות החילונים והבלתי מאמינים בשני הצדדים. גם אנחנו חיים פה. וכמו שראש הממשלה רוצה לתת חופש פולחן מוחלט למאמינים, אולי הוא יזכור גם את אלה שרוצים חופש מוחלט מפולחן.