האתגר של ארדואן (צילום: חדשות 2)
ערד ניר | צילום: חדשות 2

אויב חדש סומן בכפר הגלובלי השבוע - נגיף "שפעת החזירים", או בגרסת הפוליטיקלי קורקט של הרגע האחרון: אינפלואנזה A/H1N1.

תוך שניות ידעו כולם על האויב החדש, וכמו במצליחים שבסרטי יום הדין התגייסו כל דרי הפלנטה להתמודדות הבלתי נמנעת: ארגונים בינלאומיים, מוסדות ממשלתיים וכלי התקשורת.

בעידן זרימת המידע הרבה אנשים יודעים יותר ויותר, עד כדי כך שהם יודעים כמעט הכל על נושאים שהם לא מבינים בהם כלום!
התקשורת העולמית המיידית קובעת התנהלות של גופים, שגם אם יש בהם אנשים מבינים, הרי שהם עומדים חסרי אונים נוכח נחשול הבורות, עד כדי כך שכדי לשרוד הם נסחפים עמו. מנשיא ארצות הברית ברק אובמה ועד אחרון הרופאים במשרד הבריאות שלנו.

אותה גברת בשינוי אדרת

נגיף השפעת המדובר תוקף את בני האדם בגלים מאז אמצע המאה הקודמת. בשנות השבעים אף פיתח צבא ארצות הברית חיסון נגדו. את המעבר מחזירים לבני אדם עשה הנגיף הזה לפני שנים, תוך חניית ביניים כזו או אחרת אצל העופות.

שפעת החזירים (צילום: רויטרס)
תפסו עליהם טרמפ? | צילום: רויטרס

על פי נתוני השיגרה של ארגון הבריאות העולמי סביר שבחלק מהתפרצויות השפעת העונתיות, שהעולם חווה מדי שנה תוקף גם הנגיף הזה, אלא שהוא מחולל שפעת מתונה שחולפת מבלי שהגיעה כלל לכדי אבחון מדוייק.

בהתפרצות האחרונה במקסיקו הוא לבש כסות חדשה, כפי שעושה השפעת בכל עונה ותקף מעבר לצפוי. עם זאת התגלו בכל העולם כמה מאות מקרים חיוביים. מרביתם מקרים קלים שנראו כשפעת עונתית וללא סחף המידע שהגיע ממקסיקו רובם כלל לא היו נבדקים.

כולם קופצים על ההזדמנות

במשך שנים נערכו מערכות הבריאות לקראת קטסטרופה שכינו "שפעת העופות" שעדיין לא הגיעה. הוקמה מערכת איתור וניטור כזו שכל ציפור נודדת שנמצאה מתה נבדקה ובכל בית בכל העולם ידעו אם נשאה את הנגיף אם לאו. מיליוני עופות משק הושמדו וכספים רבים הופנו לצורך מחקר, פיתוח מניעה ותשלום פיצויים.

בימים האחרונים משתמשים בכל האמצעים האלה כדי להוכיח שהתקציבים והמאמצים לא היו לשווא. החל בארגון הבריאות העולמי שפיתח מערכת התראה אפידמיולוגית, שמשתמשת במילים מפוצצות מעוררות היסטריה, שמי שאינו חלק ממערכת בריאות הציבור לא יכול להבין את משמעותן האמיתית בהקשר הנוכחי ואין לה שום משמעות בכל הקשור להתנהלות יום יומית.

עבור דרך רשויות ממלכתיות מדינתיות שקפצו על ההזדמנות לנקות את האבק שהצטבר על ציוד יקר שרכשו ופיתחו לאיתור חולים בשדות תעופה, ציוד שעומד חודשים ושנים כאבן שאין לה הופכין. וכלה באותם משרדים ממשלתיים במדינות מסויימות שקפצו על העגלה ואסרו על ייבוא בשר חזיר ואפילו הורו על השמדת עדרים שלמים, למרות שהנגיף המדובר כלל לא תקף חזירים או בעלי חיים אחרים, ובכלל הדרך היחידה להידבק בו היא מהאוויר.

לא המתקפה אליה נערכנו

אנחנו חיים בעולם וירטואלי, שכהרף עין הפך את סוזן בויל, הברווזון המזמר מתוכנית המציאות הסקוטית ואת נגיף השפעת A/N1H1 לידוענים גלובליים. אלא שבמקרה של סוזן בויל מדובר בבידור קל שאינו מזיק, בעוד שבמקרה של שפעת החזירים אלה כבר החיים האמיתיים ואין מי שמסנן את המידע. אין מי שמעמיד את הדברים בהקשר הראוי להם.

כרגע נראה שאחרי עיבוד מתאים המידע הגולמי שנשפך מקצה העולם ועד קצהו, פחות מפחיד מאיים ומשמעותי מהכותרות שמעניקים לו כלי התקשורת בעקבות הודעות הרשויות המוסמכות.

להערכתי, ההיערכות הרשויות העולמיות לבריאות הציבור במקומה. אבל שוב, לא זה המקרה שבו היה צריך לפתוח את ערכות המגן. לא זו המתקפה שאליה נערכנו.

נוהל העבודה הפנימי של ארגון הבריאות העולמי לא מעניין את אמא שלי. שיעשו את העבודה ויודיעו לנו כשהסכנה תהיה אמיתית. כי אחרת בפעם הבאה כבר לא נאמין להם ואז אולי זה באמת יהיה בעוכרינו.

כמו שאמרתי היום ללוי בשוק - תביא עגבניות אדומות וטעימות. אל תספר לי כמה קשה עבד החקלאי, איך סחבת אותם ושהיה לך פנצ'ר בגלגל. אם צפוי מחסור תעדכן כדי שנוכל להתארגן.