עכשיו כבר ברור לכולם שאירן פועלת במסלול חשאי, צבאי, שמטרתו הבלעדית - ייצור פצצה גרעינית. אז איך אפשר לעצור את טהרן? העולם המערבי, על גופי הביון שלו, פועל כיום בשני מסלולים.

מצד אחד, בגלוי, מדברים דיפלומטיה ומנסים לקיים משא ומתן סביב שולחן הדיונים. במקביל, מתחת לפני השטח, במישור החשאי, פועלים על מנת לשבש באמצעות עזרים טכנולוגיים את היכולת הגרעינית, פוגעים במדענים ומחבלים בציוד שרוכשת אירן לשם העשרת האורניום במתקניה. וישנה כמובן גם אופציה צבאית.

הצלחה או כישלון של תקיפה כזו תלויים במשתנים רבים ולא רק במידת הנזק שהיא יכולה לגרום. למשל, האם תהיה זו תקיפה בנשק לא קונבנציונלי או אמצעי לחימה "רגילים"? האם התקיפה תהיה ישראלית? אמריקנית? או אולי משולבת. ומה תהיה תגובת אירן: ירי טילים על מדינות המפרץ הפרסי וישראל, הפעלת סוריה וחיזבאללה? ושאלת השאלות - מה תהיה מידת האפקטיביות של צעד כזה. האם בעקבותיה יודיע אחמדינג'אד על הקפאת התוכנית הגרעינית או האצתה?

רוצים לקבל עדכון ברגע שנפרסם כתבות נוספות בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מה ייחשב להצלחה?

ניר דבורי (צילום: חדשות 2)
ניר דבורי | צילום: חדשות 2

אז ההישג הנדרש ברור: אירן ללא יכולת גרעינית. אבל מה ייחשב להצלחה? הרס אתרי הגרעין אינו מטרה בפני עצמה אלא רק אמצעי. כשמנתחים את היכולות הישראליות ברור כי אפקטיביות של תקיפת חיל האוויר הישראלי לבד תהיה מוגבלת. צה"ל יכול להשהות, אולי גם לעכב משמעותית, את מירוץ ההתחמשות של אירן - אך לא לעצור אותו. ועוד נקודה למחשבה: מה עושים ביום שאחרי? האם ישראל תקים נגדה את העולם או שתזכה לתשואות רמות?

בינתיים פועלת ישראל מאחורי הקלעים במסלול הדיפלומטי: שליחים רשמיים ואחרים חוצים אוקיינוסים ויבשות. הם נפגשים עם גורמים דיפלומטיים וגורמי ביון בכל העולם כדי להציג את המאמץ האירני, חושפים, גם במחיר מודיעיני, את היכולות של הרפובליקה האיסלאמית. יש מאמץ להציג למדינות המסייעות לאירן, מדוע לא רק מדינית, אלא גם כלכלית, זה לא כדאי. למאמץ הזה הצלחה לא מבוטלת, אבל לא בטוח שזה מספיק.

שליטי ערב יגנו בוודאי את ישראל בחריפות ובחדרי חדרים יצהלו על חיסול האיום השיעי. תקיפה ישראלית עשויה לשאוב את כל האזור לעימות ויש להיערך גם לכך. לבסוף אסור לשכוח: את מתקני הגרעין אפשר להפציץ, אבל אי אפשר לפגוע בידע שרכשה טהרן והוא זה שיביא, גם אם זה ייקח זמן, לשיקום היכולת הגרעינית של אירן.

עוד בפרויקט המיוחד:

להפציץ באירן? כל השאלות והתשובות

צפו: כל מסלולי התקיפה האפשריים באירן 

פרשנות: "אירן בינתיים רק מותחת את הקו"