בשעה טובה, אם כי באיחור, נבחר סגן רמטכ"ל שני. במהלך כהונת הרמטכ"ל הנוכחי - אם לא יתרחש משהו דרמטי ובלתי צפוי, יסיים בעוד שנה וחודשיים רב-אלוף בני גנץ את תפקידו במלאת לו שלוש שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שלוש שנים לרמטכ"ל? זו הרי קדנציה קצרה. קצרה מדי, בעיקר בהתחשב בעובדה שמספר חודשים לפני סיום תפקידו כבר ימונה מחליפו ואז הרמטכ"ל המכהן יהיהבבחינת ברווז צולע. אפשר גם אחרת. דוגמאות? בבקשה: כהונתו של ראש השב"כ נקבעה לחמש שנים וראש המוסד לשש שנים, עם אופציית הארכה.

צה"ל הוא גוף גדול בהרבה מן השניים הללו ותהליכי העומק שבו ממושכים. לכן, קדנציה בת שלוש שנים היא כמעט ביקור קצר (במשרד?) שמתקשה להשאיר חותם. כהונת מפכ"ל המשטרה נקבעה גם היא לשלוש שנים עם אופציית הארכה לשנה רביעית. בחדרים סגורים אמר המפכ"ל, יוחנן דנינו, שאין לו כוונה לבקש שנה רביעית - כי לבקש זה להיות חייב למאשר והוא אינו רוצה להיקלע לסיטואציה הזאת - וזו כמובן גישה ראויה להערכה.

כשגבי אשכנזי נכנס לתפקיד הרמטכ"ל נקבעה קדנציה לארבע שנים. היחסים הקשים שבין ברק לאשכנזי הכתיבו איפה שינוי במסלול הזה.
שלוש שנים לרמטכ"ל, הארכה לשנה רביעית, על פי רצון שר הביטחון - זו היתה הבקשה. היועץ המשפטי לממשלה התנגד וקבע, הממשלה היא זו שתחליט.

אז עם מה נשארנו? עם קדנציה קצרה מדי של רמטכ"ל, עם תלות בשר הביטחון, ולכן הגיע הזמן לשנות ויפה שעה אחת קודם - לקבוע ארבע שנים עם אופציית הארכה כנדרש, חודש או חודשיים לפי המצב הביטחוני. במוסד ובשב"כ זה כבר חוק. הגיע הזמן להחיל אותו גם על צה"ל וגם על המשטרה.