לכבוד ועידת הפת"ח שהתכנסה בבית לחם החלטנו לבחון לראשונה את הפרופיל התקשורתי האישי של יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן. היו"ר הצטייר עד כה כמריונטה, כמנהיג חלש ולא משמעותי. אולם לאחר שנבחר פה אחד להנהיג את הפת"ח ושילב בהנהגה את הצעירים, אבו מאזן מרשה לעצמו להפגין יותר כוח ולהקשיח את עמדותיו.

את רגשותיו השליליים כלפי כל אלה שכבר קברו אותו ואת הפת"ח הוא מבטא בנאומו בכנס בעזרת הומור עוקצני שמעיד גם על כעס. אבו מאזן מציג את דבריו לאט, באופן סרקסטי, ומדגיש את סופי המילים על ידי כך שהוא מאריך את הקצה שלהן, בדומה לצלילים של נחש: 'תנועת הפת"חחח'... בדרך זו הוא חושף את העוינות שהוא חש כלפי כל אלה שזלזלו בו.

רמז להתייחסותו לצעירי התנועה מצאתי במהלך ריאיון נוקב במיוחד שקיים לפני כשנה (ב-8.9.08) בתוכנית Hard Talk של ה-BBC. המראיין הטיח בפניו שאלה בוטה על כך שזקני הפת"ח אינם מאפשרים לצעירים להשתלב. אבו-מאזן, מבלי להתבלבל, הפנה כלפיו את האצבע והבטיח: "בכנס הפתח שיתקיים לפני נובמבר 2009 הדור הצעיר יקח שליטה".

האם היה זה רגע נבואי או אולי רמז למהלך מתוכנן היטב? מהירות התגובה של אבו-מאזן וההחלטיות בדבריו מעידים שקיים סיכוי סביר לכך שהמהלך הזה תוכנן היטב מראש.

אבו מאזן. פתח בבליץ דיפלומטי (צילום: רויטרס)
אבו מאזן - ראש בלי ראשות | צילום: רויטרס

אבו מאזן תמיד התנגד למאבק אלים. בזמן המתקפה על עזה הוא אפילו האשים את החמאס בהתקפה של ישראל, ובריאיון ב-Infolive TV הוא אף קרא להרוג את יורי הקסאמים. בריאיון בתחנת RT במהלך ביקורו ברוסיה הוא התראיין באנגלית משובחת ואמר בצורה חד משמעית מה החמאס צריך לעשות כדי שיתחיל ביניהם דיאלוג.

אבו-מאזן עוצם את עיניו ועושה תנועה החלטית בראש שמדגישה את העובדה שאך ורק אם חמאס יחזור אחורה - יתחיל ביניהם דיאלוג. עצימת העיניים, שמתמשכת הרבה יותר ממצמוץ, נקראת תנועת Cut-off - והמשמעות היא שאבו-מאזן לא רואה אפשרות לדיאלוג עם החמאס.

הגוף והמילים שלו מפגינים שהכל כביכול בסדר, אך עצימת העיניים הקצרה מאפשרת לו, גם אם לרגע קצר, לראות את הדברים בכנות, מבפנים, עם עצמו. הוא יודע שהדברים לא יחזרו לקדמותם ולכן כנראה גם לא יהיה עימם דיאלוג.

מה פוגע באבו-מאזן?

בראיון ל-BBC המראיין קורא לו Puppet, בובה שבחוטים שלה מושכות ארצות הברית וישראל. אבו-מאזן בתגובה מציג בגאווה את הדברים שעשה בניגוד לתכתיבים, והסאב-טקסט שלו מביע: "הנה לכם!, אני לא תמיד עושה מה שהם אומרים לי".

מעניינת במיוחד היא התנועה שלו באזור הסנטר. יש לנו בצוואר שריר שנקרא שריר השחצנות (סטרנו קלייאדו מסטואידאוס), שמאפשר להטות את הראש לאחור באופן שבו הסנטר מורם. זה קורה בדרך כלל כשמביעים עליונות או גאווה. אבו-מאזן נתפס כאן ברגע אמוציונאלי במיוחד, אובדן שליטה רגעי שמנוגד לשליטה העצמית שהוא מביע רוב הזמן. כפי הנראה הוא נעלב מהדברים שהמראיין אמר עליו בשם הציבור, דברים שפוגעים גם בפוזת ה"גבר גבר" המזרח תיכונית.