בגדול, וזה מפתיע גם אותי לפעמים, אני מסכים עם החרדים. אני מבין, למשל, למה פרוש צועק אחרי אישור חוק הגיוס החדש, והוא לא צועק סתם. החרדים מניחים שזה יביא לביטול תורה מסוים, וזה הרי יקרה, וזה באמת נורא בעיניהם, כי הם סבורים שהתורה שומרת על עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אך פה אני מסכים איתם. רק שלדעתי התורה ששמרה עלינו היא תורת איינשטיין, ותורת שפינוזה, ותורת פרויד, ותורת בובר, ועוד כמה תורות כאלה. ההשכלה והרוח והספר שמרו על העם היהודי, לא החומר ולא הכסף. ואני מסכים לגמרי עם החרדים שלא רק לוחמים אנחנו צריכים, אלא אנשי רוח, שיוודאו שיהיה פה בכלל בשביל מה להיהרג בקרב.

אז במסגרת חוק הגיוס החדש, 1,800 צעירים חרדים בכל שנתון יוגדרו "עילויים" וימשיכו ללמוד תורה במקום להתגייס. וזה מה שאני מציע: כדי שיהיה שוויון, ובעיקר כי באמת צריך את זה, חייבים לאפשר במקביל ל-1,800 תלמידים מצטיינים לא-חרדים בכל שנתון, שגם אותם אנחנו נגדיר "עילויים", ללמוד לתואר ראשון מיד אחרי סיום י"ב במקום להתגייס. כי שוויון זה שוויון, ובגלל שיותר משאנחנו צריכים תותחנים, אנחנו צריכים אנשי רוח, יודעי ספר, פילוסופים ומדענים.

אז יש עתודאים, אתם אומרים. לא לא. זה עניין אחר לגמרי. קודם כל, עתודאים מתגייסים לצה"ל, וגם מתחייבים לחתום קבע. זה ההיפך מפטור. ועתודאים לומדים את מה שהצבא רוצה; שזה בעיקר הנדסה. ואני ממש לא מדבר על מהנדסים. אנחנו נשרוד איכשהו בלי מהנדסים. אבל בלי פילוסופים והיסטוריונים וסופרים ומשוררים, אנחנו נקרוס. קודם נקרוס רוחנית, אחר כך נקרוס נפשית, ובסוף גם פיזית. כי כשהנפש לא מתפקדת, בשביל מה לחיות.

אילוסטרציה (צילום: AP)
צריך גם אנשי רוח | צילום: AP

"חייבים גם 1,800 עילויים שילמדו היסטוריה וספרות"

החברה הישראלית חייבת עתודה הומניסטית. 1,800 עילויים בכל שנתון שילמדו היסטוריה כללית, ותורת הספרות, ופילוסופיה, ואמנות. מי שהבין את זה מזמן היה פרופ' חיים חנני, שהיה פרופסור למתמטיקה בטכניון.

בטח שמעתם את הסיפור הזה. לפני יותר מחמישים שנה פרופ' חנני נתן למאה מועמדים לטכניון מבחן שבו רק שאלה אחת: "איזה מידע טכני אתה צריך בשביל לתכנן צינור דם מאשדוד לאילת". וכל הסטודנטים הציגו שאלות על המסלול, ואורך הצינור ודברים כאלה, ואף אחד מהמהנדסים לעתיד לא שאל למה קיבינימט צריך צינור דם מאשדוד לאילת.

ופרופ' חנני המזועזע הלך עם התוצאות לסנאט של הטכניון, ומאז כל סטודנט בטכניון חייב ללמוד גם קורסים במדעי הרוח: בשביל שיידע קרוא וכתוב ולא רק לוגריתמים, בשביל שיהיה גם בן אדם.

אני אגיד לכם מתי הבנתי את זה סופית. זה היה לא מזמן כשמפקד חטיבת הנח"ל אסר על חייל לקרוא בתוכנית בגלי צה"ל שירים שכתב, בגלל - נשבע לכם שאני לא ממציא את זה - שזאת "פגיעה בתדמית הלוחם". אתם מבינים? עכשיו, מה יכולה להיות תשובה הולמת למח"ט מטומטם? התשובה שלי היא 1,800 עתודאים שכותבים שירה. ולפחות אחד מהם בכל מחזור יהיה גם משורר טוב. ומשורר טוב עדיף פי מאה על מח"ט אידיוט.