מעון ראש הממשלה בקיסריה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
כמה קוב צרכו כאן? בית נתניהו בקיסריה | צילום: חדשות 2

בין מאות סעיפי ההוצאות של משפחת נתניהו שפורסמו השבוע בולט נתון מטריד, שגם בחלוף כמה ימים אף אחד בלשכת ראש הממשלה לא טרח להסביר אותו - 81 אלף שקלים ששולמו בגין חשבונות מים על הבית בקיסריה.

הצטרפו לעמוד של חיים ריבלין בפייסבוק

פנינו למרדכי פרידמן, מהנדס מים שעיסוקו חישוב עלויות צריכה ואיתור פחת מים (נזילות בצנרת העירונית), שיחשב עבורנו כמה מים צרכה משפחת נתניהו בשמונים אלף שקלים. לשכת ראש הממשלה טענה כי הסכום הוא לארבע שנים והוא אינו כולל את מילוי בריכת השחייה בווילה בקיסריה, הוצאה שמשפחת נתניהו משלמת מכיסה הפרטי.

החישוב לא היה פשוט, שכן החברה לפיתוח קיסריה שמבצעת את גביית תשלומי המים לחברי מועדון האלפיון הסגור סירבה למסור לנו את נתוני הצריכה ביישוב. גם באתר האינטרנט של רשות המים, שבו מופיעים נתוני הצריכה הממוצעת לנפש בכל ישוב וישוב בארץ, נפקד מקומה של קיסריה, כאילו המים עדיין מסופקים לה באקוודוקט ולא בצנרת של מקורות.

חיים ריבלין (צילום: חדשות 2)
חיים ריבלין | צילום: חדשות 2

צריכת המים גבוהה ב-80% מזו של משפחה בסביון

למרות חומת הסודיות הצלחנו לבסוף למצוא את מחירון המים ביישוב ולחשב כמה קוב צרכה משפחת נתניהו ב-80 אלף השקלים הללו. ובכן - תמזגו לכם כוס מים - מדובר ב-325 קוב לחשבון דו חודשי, כמות שהיא פי עשרה (10!) מהצריכה הממוצעת בבית ישראלי עם ארבע נפשות. 

השוונו את הנתון לצריכה הממוצעת בסביון, ישוב בעל מאפיינים דומים לקיסריה, ומתברר שבבית נתניהו צריכת המים גבוהה ב-80% מזו של משפחה בסביון. אבל למה להשוות למשפחה בסביון אם אפשר להשוות למשפחת נתניהו מירושלים. באותו דף אקסל ארוך מופיע הנתון כמה שילמה המדינה בעבור צריכת מים במעון ראש הממשלה בירושלים. כמו בקיסריה, גם בבית ברחוב בלפור יש גינה גדולה ומטופחת שמקבלת מים בשפע.

שלא כמו בקיסריה, בבית בירושלים שוהה משפחת נתניהו מרבית ימות השבוע. והפלא ופלא, ההוצאה השנתית בירושלים היא כמו ההוצאה הדו חודשית בקיסריה: 3,458 שקלים לשנה בירושלים, 3,375 שקלים לחודשיים בקיסריה.

אם הנתון אמיתי, ואף אחד לא הכניס בטעות לתוך סעיף המים בקיסריה הוצאות אחרות, שונות ומשונות, אזי אפשר לומר שהתנהלות משפחת נתניהו פשוט מופקרת. שנה אחת מתוך הארבע המדוברות היתה שנת בצורת. באותה שנה ראיינתי את מנהל רשות המים שסיפר שהוא שוקל לאסור השקיית גינות ציבוריות. פניה של רננה רז נסדקו וזעקו מכל פינה שישראל מתייבשת, ורק בקיסריה זרמו המים כאילו היא בירת האימפריה הרומית ולא חלק ממדינת ישראל.

לשכת ראש הממשלה צריכה לתת הסבר משכנע להתנהלות הזאת ולא להסתפק בציטטות מארכיון אריק איינשטיין. לציבור מגיע לקבל פירוט על מה ולמה הוא מוציא כלכך הרבה כסף. ביום רביעי ביקשנו מלשכת ראש הממשלה פירוט החשבונות, אנחנו עוד ממתינים לתשובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק