רינה מצליח (צילום: חדשות 2)
רינה מצליח במכתב גלוי | צילום: חדשות 2

שלום לך יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני,

גם עיתונאים לפעמים מופתעים בתחומי סיקורם, זה קרה לי השבוע כששוחחתי עם רבים מחברי סיעתך שהביעו בפני, איך נאמר זאת בעדינות, חוסר שביעות רצון מההתנהלות שלך, מההנהגה שלך. הופתעתי מעוצמת הכעס, מהתסכול מהריחוק ומחוסר המחוייבות שהם חשים כלפייך. אני יודעת שלא תאהבי לשמוע את זה אבל מקצתם השוו אותך לאהוד ברק.

יכול להיות שאת צודקת שאין זה ראוי שנתניהו יעסוק בפירוק קדימה בימים האלה, אבל אלה גם ימים שבמקום להתנגח בליכוד עדיף לך להביט לתוך הבית שלך פנימה. ואני מוכנה לעזור לך ולצטט לך כמה מההתבטאויות של חברי הסיעה. אני לא מדברת על הממורמרים המוכרים, אני מדברת על חברי כנסת מהשורה האמצעית ואפילו בכירים וכן, גם כאלה שתומכים בך.

הם אומרים עליך כך: "היא אטומה היא לא מבינה באנשים, היא לא יודעת להתנהל, היחסים בינה לבין יושבת ראש הסיעה צוננים, זה פוגע בהתנהלות הסיעה, היא לא מתעניינת בנו, אין לה את זה, היא לא תוכל להיות ראש ממשלה".

אפשר להתעלם מהביקורת, כדאי לנהוג אחרת

אני מתארת לעצמי שזה מספיק לך, אפשר כמובן להתעלם מהביקורת וללכת הלאה, כדאי לנהוג אחרת. איך אמר מי שאמר - "אם שלושה אנשים אומרים לך שאתה שיכור לך לישון". זה יפה הגברת לבני שאת מרבה בנסיעות ממלכתיות לחו"ל, אני בטוחה שהנסיעות האלה חשובות. אבל את עלולה לחזור מנסיעה כזאת ולגלות שאין לך סיעה, אין לך תמיכה, ואת כבר לא אלטרנטיבה, כי אם חברי סיעתך לא יהיו איתך, איזו סיבה יש לציבור לתמוך בך?

הנה דוגמה: מעניין אם שמת לב כמה קשה לגייס בכירים מקדימה שיסנגרו עלייך. נכון ,אני מודה, חיים רמון עושה את זה הכי טוב, אבל אפילו הוא לא מספיק, בטח לא בימים סוערים כאלה. רוצה עוד דוגמה? כשאומרים לך שחבר כנסת מסוים ממורמר וצריך לפגוש אותו, אל תקבעי איתו שלוש פגישות מראש אחת בינואר אחת בפברואר ואחת במרץ. זה משדר ניכור, זה משדר קרירות, יחס פונקציונאלי לאנשים, לרוב הם לא קונים את זה.

עצה מרינה

אמרת לי היום שמבחינתך האירועים של הימים האחרונים הם בבחינת פעמון התראה שיאפשר לך להשתפר. תרשי לי להוסיף עצה. פוליטיקה זו לא מילה גסה. פוליטיקה זה אנשים, ורק אנשים יכולים לחולל את השינוי. הנה בלי לשים לב כתבתי לך משפט שכתבתי לפני שבוע לברק.

בברכה,

רינה מצליח

נ.ב
כשאומרים לך שאת צריכה לחבק את חברי סיעתך זה לא אומר שאת צריכה לעשות זאת פיזית, יש דרכים אחרות.

מכתב מרינה - מאחורי הקלעים

רינה מצליח במכתב לאהוד ברק

רינה מצליח כותבת לשר המשפטים

רינה מצליח כותבת לראש הממשלה

רינה מצליח במכתב אישי לשר אטיאס