השר שי פירון (צילום: משרד החינוך)
"המורים עסוקים בלימוד החומר". פירון | צילום: משרד החינוך

לפני כמה ימים נפגשתי עם עם שר החינוך שי פירון. ניסיתי להבין את ריבוי הרפורמות במערכת, ובעיקר מה עומד מאחוריהם. הוא ישב בכסא השר ועל השולחן של לשכתו שרטט בידיו מעין כיתה דמיונית.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של דפנה ליאל

לתוך הכיתה הזו, אמר פירון, אני רוצה להכניס למידה משמעותית ועמוקה, חשיבה יצירתית, עבודה חינוכית וערכית ועוד דברים שצריך תלמיד במאה ה-21. הבעיה, המשיך פירון, היא שהיום יושב בתוך הכיתה פיל ענק שמונע מהמורים להגיע לכל הדברים האלה - מבחני מיצ"ב, אין סוף בחינות בגרות, התעסקות סביב מיקודים ועוד. המורים עסוקים בלימוד החומר ולא בדברים שחשובים לי, ולנו כחברה, אמר השר.

אחר כך הוציא פירון את החפץ מהכיתה הדימיונית, והסביר: אני רוצה לפנות את כל אותם הדברים שעומדים בדרך ללמידה המשמעותית ולכן יש עכשיו ריבוי רפורמות. פירון, הוא למעשה ריאקציה לשר הקודם גדעון סער, שקידש את הציונים והמדידה ושידר לשטח לחץ להגיע להישגים. פירון רוצה לשדר אווירה אחרת ולגרום למורים להתעסק בדברים אחרים שלדבריו חשובים יותר בעידן הזה מאשר שינון של חומר לבחינה.

גדעון סער חוזר: מה זה בדיוק אומר? (צילום: חדשות 2)
דפנה ליאל | צילום: חדשות 2

משנה את המערכת מהר מדי?

עוד מוקדם לדעת איזה גישה באמת תצעיד את ישראל קדימה - האם זו של גדעון סער, שאכן הביאה לעלייה בציונים של תלמידי ישראל במבחנים הבינלאומיים, או זו של פירון - שמתיימרת ללמד את התלמיד לחשוב אחרת ולעומק - דברים שהיום נבחנים במבחנים הבינלאומיים ובעיקר דרושים בשוק התעסוקה.

פירון מוביל את המערכת לכיוון הנכון, והוא עושה זאת באומץ רב תוך רתימת גורמים רבים לתהליך. החשש שלי שהוא עושה את זה מהר מדי. פירון סבור שמורי ישראל באמת יכולים לתת לתלמידים 30% מהציון הסופי באופן שיוויוני וללמד אותם את כל הכלים המופלאים שעליהם הוא מדבר ואין חולק על חשיבותם.

מהסתובבות בשטח אני חושבת שעדיין יש פערים אדירים בין מורים בישראל. יש מורים איכותיים וכריזמטיים ויש מורים אפורים ואפילו שטחיים ובורים. עדיין מוקדם לתת בידי כולם את אותה אחריות.

לתת אמון למורים והם כבר יוכיחו את עצמם

פירון עלול לגלות שבמקרים רבים הזמן שפינה שאותם מורים לא מתמלא בלמידה איכותית ומשמעותית ובעצם במקום אותו "פיל" נותר רק חלל. יהיו תלמידים שבאמת יזכו למורים מעוררי השראה ויפתחו את הראש לכיוונים חדשים ומסעירים, ויהיו כאלה שעדיין יקדישו את מירב הזמן ללימוד החומר היבש ויכינו את המטלות הפנימיות כדי לצאת ידי חובה ולסמן וי.

גם את דעתי הזו חלקתי עם עם פירון באותה הפגישה, אך הוא אמר שפשוט צריך לתת אמון למורים והם כבר יוכיחו את עצמם. הלוואי שהוא צודק.