מבצע "עופרת יצוקה" נתפר פחות או יותר על פי מידותיו של צה"ל שאחרי מלחמת לבנון השנייה. המלחמה ערערה במידה מסוימת את הביטחון העצמי של צה"ל בעצמו - ובוודאי של הציבור ביכולותיו של הצבא.

כשיצאו למבצע הזה הגדירו מראש מטרות ברות השגה, לא מורכבות מדי, לא כאלו שיחייבו למשל את צה"ל להישאר חודשים ארוכים ברצועת עזה. בהגדרת המשימות המוגדרות, המוגבלות - זה הצליח וכך נתפרה החליפה הזאת. כמבצע, "עופרת יצוקה" היה מאוד מוצלח. פיקוד הדרום הוביל את המבצע ובראשו יואב גלנט, האוגדה, המטה הכללי מלמעלה- והם עבדו מאוד טוב.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של רוני דניאל

רקטות שמגיעות עד לפאתי תל אביב

בגדול הושגה הרתעה מול ארגון החמאס. בשנים שחלפו מאז המבצע, מי שבעיקר יורה זה לא החמאס אלא ארגוני צד אחרים כמו ג'יהאד. אבל הרתעה זה משהו שצריך לתחזק אותו כל הזמן. ככל שיעבור הזמן ההרתעה הזאת תלך ותישכח ובינתיים חמאס ממשיך להתחזק, ג'יהאד מתחמש וכולם צוברים יכולות צבאיות.

כבר היום יש ברצועה רקטות שמגיעות עד פאתי תל אביב והעניין הזה מעלה את האפשרות לסיבוב צבאי נוסף בעזה. הרמטכ"ל בני גנץ אמר לאחרונה שלא יהיה מנוס אם נצטרך לפעול ברצועת עזה - ואני חושב שזו תחזית סבירה.

להרתעה יש תכונה מיוחדת - היא מתפוגגת עם הזמן, ולכן לא מבצע כזה או מבצע שיבוא אחריו ישנו באופן יסודי את תמונת המצב. בהחלט יכול להיות שנחזור לרצועת עזה לעוד מבצע שייקראו לו איך שייקראו אבל היעד יהיה אותו יעד - לפגוע בחמאס, לרדד את היכולות שלו וליצור מחדש הרתעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק