אהוד ברק נואם בוועידת מפלגת העבודה (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
ברק, השבוע בוועידת מפלגת העבודה. ספין אמיתי | צילום: חדשות 2

ב-12 מילים: אנטבה, הכור בעירק, מפקדות אש"ף בתוניס, סוריה, סודן - על פי פרסומים זרים.

התופעה של השבוע

אהוד ברק עשה לחברי מפלגת העבודה בית ספר. בהתחלה אמר שילך לאופוזיציה, אחר כך עקף מימין, איגף משמאל, וחתם על הסכם שבעקבותיו תיכנס מפלגת העבודה לממשלה על אפם וחמתם של כל מתנגדיו.

אז מהו בעצם ברק? הוא ניצוץ חשמלי גדול המתרחש בתוך עננים או בין עננים לאדמה. הביטוי "כרעם ביום בהיר", שמשמעותו הפתעה מוחלטת ובלתי צפויה, מקפל בחובו את האמת המדעית על היווצרות ברקים. ברקים לא מתרחשים בימים בהירים אלא דווקא בימים מעוננים, בדרך כלל עתירי גשמים וברד. תצפיות ומדידות בתוך עננים ומחוץ להם הראו שהתנאים הנחוצים להיווצרות ברקים הם אטמוספרה לא יציבה (ההגדרה מתוך אתר המרכז לטכנולוגיה חינוכית).

אז כמו תופעת הטבע, גם ברק הכניס את מפלגתו לממשלה כמעט בהפתעה. כברק ביום בהיר. מקפל בחובו את האמת המוסרית לפיה רבים מחברי סיעתו מעדיפים להישאר באופוזיציה ולא להצטרף לממשלת ימין קיצונית. גם אצל ברק המהלך לא התרחש בימים בהירים, אלא בימים של משבר כלכלי, מצב ביטחוני רעוע וחייל בשבי החמאס. וכמו בטבע, גם כניסתו של ברק לממשלה מצביעה על כך כי מדובר בתקופה מאוד לא יציבה.

הנס של השבוע

זו אינה הפעם הראשונה שבקניון לב המפרץ שבמפרץ חיפה מתרחש נס. בתחילת השבוע שעבר נמנע שם אסון המוני, לאחר שעובר אורח שמע פיצוץ קטן בתוך מה שהתגלה כמכונית תופת שהחדירו, בנסיבות שעוד מחייבות בירור יסודי, מחבלים לחניון הקניון. אילו 40 הקילוגרמים של חומר הנפץ היו מתפוצצים, זה עלול היה להיות אחד הפיגועים הגדולים בתולדות המדינה.

הנס הקודם התרחש עוד בעיצומה של בנייתו של מה שהפך את לב המפרץ לסמל: טיל סקאד ששיגרה עירק לעבר ישראל בתחילת מלחמת המפרץ הראשונה נחת היישר במרכזו של הקניון. המזל שיחק אז פעמיים: הקניון, שבנייתו לא הסתיימה, היה ריק מאנשים, וסדאם חוסיין החטיא אז רק במאות מטרים ספורים את בתי הזיקוק.

מטען חבלה בלב ב"ש. צילום ארכיון (צילום: חדשות 2)
קניון לב המפרץ בחיפה השבוע. נס אמיתי | צילום: חדשות 2

לא ברור למה נבחר דווקא קניון המפרץ כיעד למה שאמור היה להיות מגה פיגוע. את הקניון פוקדים מדי יום גם ערבים ישראלים רבים מיישובי הגליל ומחיפה עצמה. זה רק מוכיח שממש לא אכפת לטרוריסטים את מי הם הורגים. לב המפרץ, כשמו כן הוא, במרכזו של מפרץ חיפה, מסמל במידה רבה את המציאות הישראלית: יהודים, ערבים ובעלי חנויות שנאלצים להתמודד עם המצב הכלכלי הקשה.

בתקופה האחרונה, בניסיון להתמודד עם המצב הקשה אליו נקלע, עבר הקניון שהתרוקן בשנים האחרונות ממבקרים, מתיחת פנים. הוא מותג מחדש ונבנו בו בתי קולנוע חדישים ומפוארים שאמורים להיות ספינת הדגל שלו. בשבת האחרונה כמעט היה הקניון חלק מסרט אחר לגמרי.

הפרובוקציה של השבוע

ביום שני הקרוב, ה-30 במרץ, יציינו ערביי ישראל כמדי שנה בהפגנות ובעצרות מחאה את יום האדמה. השבוע דאגו אנשי הימין שהפגינו באום אל-פחם לתת את הפרומו ליום רגיש וטעון זה. יום האדמה הראשון צויין בשנת 1976, כשערביי הגליל והמשולש מחו על הפקעת קרקעות על ידי המדינה. ההפגנות הסוערות בגליל הסתיימו במותם של שישה בני אדם, ומאז מציינים ערביי ישראל את יום האדמה מדי שנה.

השבוע ניסו אנשי הימין לעורר פרובוקציה בואדי ערה, כאשר הגיעו, מגובים בפסיקה של בג"ץ ובאישור המשטרה, להפגין באום אל-פחם ולסמן את העיר כ"טריטוריה" יישראלית. "יום האדמה של היהודים", עבר בשקט יחסי, "רק" עם כמה פצועים קל. אינשאללה שגם יום האדמה של הערבים יסתיים בשקט.

הנעלמים של השבוע

בשבוע האחרון, מאז עזבו הוריו את מאהל המחאה, שמו של גלעד שליט כבר לא התנוסס בכותרות העיתונים. הוא גם לא פתח את מהדורות החדשות. שלטי המחאה נעלמו, המבקרים התפזרו ואף אחד כבר לא עומד מתחת לבית של אולמרט.

מעל פני השטח מתנהל משא ומתן קואליציוני. בקרוב תושבע ממשלה חדשה וידונו בתנאי האסירים הביטחוניים. כעת נותר רק לקוות שמתחת לפני השטח ממשיכים במאמצים לשיחרורו של גלעד, כדי שאולי, רק אולי - הוא יוכל לחגוג עם בני משפחתו את חג החירות. 

מורן כץ היא עורכת בדסק חדשות 2 באינטרנט