אין תמונה
צללים צרובים. מלא אומץ

כשהייתי בכיתה ו' העבירו לנו בצופים פעולה על פצצות האטום שהופלו על הירושימה ונגסאקי. המדריכה הקריאה קטעי זיכרונות של ניצולים והסיפורים האומללים האלו נצרבו בנפשי עד היום. ההתאיידות הזו - השנייה שבין היותך לבין היעלמותך הפיזית החרידה אותי. חלומות הבלהה על הנאצים שבאים לקחת אותי הוחלפו בפחד ממטוס שיחדור את ההגנה האווירית של ישראל, ישליך פצצה וישמיד אותנו.

שנים המקום הזה היה סגור אצלי, לא קראתי ספרים, לא ראיתי תכניות טלוויזיה - הירושימה ונגסאקי היו רחוקות וחתומות. עד "צללים צרובים". הירוקו היפנית, בתו של הבוגד - של זה שהעז למחות נגד המשטר ששלח נער בן 15 למותו כטייס קמיקזה, מתאהבת בקונרד וייס - גרמני שעבר לגור ביפן. אהבה אסורה. אהבה גדולה ותמימה ובוסרית כל כך.

היא לא רוצה להישאר בנגסאקי. גם לו אין מה לחפש שם, ימי הזוהר של נתיני גרמניה ביפן עברו. הוא מציע לה נישואין והם מתכננים איפה יגורו ואיך יראו חייהם. מחשבות רגילות של זוג צעיר ומאוהב. בתום הפגישה המרגשת בה נחתם עתידם הוא נפרד ממנה. היא לא רוצה שילך. הוא צוחק. היא מפחדת. הוא הולך. היא מתבוננת בו מתרחק. ואז הגיעה הפצצה.

9 באוגוסט 1945. שלושה ימים אחרי שהפצצה על הירושימה מחקה מחצית מאוכלוסייתה וכבר ידעו איזה הרס וריק "ליטל בוי" זרעה, הוטלה "איש שמן" על נגסאקי. היעד היה בכלל העיר קוקורה, אבל מעטה עננים הציל את תושביה והמפציץ פנה ליעד המשני - האזורים התעשייתיים של העיר נגסאקי. יותר משבעים אלף הרוגים. ביניהם קונרד, אהובה של הירוקו.

סיפור אהבה מכמיר לב ומלא אומץ

היא חיפשה אותו. עשתה חישובים: השעה שנפרד ממנה, מהירות הליכתו, המרחק למקום אליו תכנן להגיע. בסוף הבינה שהוא איננו. כמו רבים אחרים, פשוט נמחק. נשאר רק צל. השומן של הגוף נדבק לקירות ולאבנים. צללי זיכרון. היא מצאה סלע בעמק, עליו צל רזה וארוך. קונרד שלה. את האבן הזו גלגלה לבית הקברות הבינלאומי ואותה קברו.

כשהבינה שלא נותר לה דבר בנגסאקי נסעה להודו. לאחותו של קונרד. שם פגשה את סג'אד עלי אשרף. המשרת/בן הלוויה במשפחת ברטון. הוא לימד אותה אורדו, אחת מהשפות הרשמיות בהודו טרם נבדלה ממנה פקיסטן. והשפה שוב הייתה לה גשר לאהבה.

העלילה מתפתלת בין יפן, הודו, ניו יורק, פקיסטן ואפגניסטן. מצמררת, מגרדת גלדים, חודרת ומרככת. סיפור אהבה מכמיר לב ומלא אומץ. מומלץ בחום גם למי שכבר לא מאמין באהבה. אולי במיוחד לו.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל-sigalt@news2.co.il