משה נוסבאום (צילום: חדשות 2)
משה נוסבאום, כתב משטרה | צילום: חדשות 2

יוחנן דנינו נחשב לאחד שמבין תקשורת. לכן כשלונו גדול יותר. לפני ארבעה חודשים וחצי, בתקופת ההיערכות של דנינו לתפקיד, נפגשנו. כבר אז הוא ידע לומר שהדובר הבא יבוא מבחוץ, אבל עוד לא ידע מי זה יהיה. הוא רק הבטיח שיבוא מישהו בעל שיעור קומה. אני מניח שלא הייתי הראשון, לבטח לא היחיד, שאמר לו "אתה טועה, אל תעשה את זה". תשובתו הייתה: "תלמדו לקבל משהו אחר".

"המשטרה חייבת מישהו אחר", אמר דנינו, "שיתאים את הדוברות לשנות ה-2000 המתקדמות, אל עידן הפייסבוק והטוויטר, אל ה'ניו-מדיה'", הסביר המפכ"ל הנכנס. דנינו נראה ונשמע אז נלהב ונחוש, את זה אני דווקא אומר לזכותו. הוא באמת האמין שזה הדבר הנכון ולא נרתע מעצם השינוי הצפוי והדרמטי בגוף השמרן שנקרא משטרת ישראל.

הסתפקתי אז בתגובה קצרה. "זה לא יעבוד", השבתי, "ובכל מקרה המציאות שלנו לא כל כך תאפשר 'ימי חסד' לדובר החדש, לא לי וכנראה גם לא לעמיתיי הכתבים", אמרתי לו. "בתחום הזה", הוספתי, "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מישהו ש'יתגלח על הזקן' של המשטרה, של הדוברות ואפילו לא על הזקן שלנו, הכתבים", אמרתי למפכ"ל הנכנס.

פרטוק נכנס למשטרה "דף חלק"

הלל פרטוק מתמנה לדובר המשטרה. ארכיון (צילום: דוברות משטרת ישראל)
הלל פרטוק בטקס הענקת הדרגות | צילום: דוברות משטרת ישראל

ואז, עשה המפכ"ל המיועד את השגיאה השניה שלו: הוא המתין עם מינוי הדובר החדש עד לאחר שהוא עצמו נכנס לתפקיד. התוצאה: הלל פרטוק גויס למשטרה ונכנס לתפקידו בלי שום חפיפה. לקודמו בתפקידו, נצ"מ רפי יפה, לא הייתה שום סיבה להישאר ולסייע לו. גם הוא "נזרק" בבושת פנים מהקומה החמישית במטה הארצי עם תום הקדנציה של המפכ"ל הקודם דודי כהן, וכיום איש לא ממהר למצוא לו תפקיד ראוי אחר.

את הלל פרטוק לחלוטין לא הכרתי. מעולם לא דיברתי איתו עד מינויו לתפקיד. תנאי הפתיחה שלו כדובר משטרת ישראל היו בלתי אפשריים: לא היה לו שמץ של מושג על המשטרה ועל יחידותיה, הוא לא הכיר איש מסגל הפיקוד ומסגל הדוברים והוא גם לא הכיר אף כתב מאיתנו, הכתבים המסקרים את המשטרה. הלל פרטוק בא למשטרה חף מכל ידע מוקדם. "דף חלק".

לפעמים זה טוב. יש אולי מקומות שבהם זה גם נדרש. לא במשטרה! יוחנן דנינו ראה לנגד עיניו את המודל של דובר צה"ל: דובר אחד מרכזי ובעל השפעה מוחלטת שכל הדוברים האחרים כפופים ישירות אליו. דנינו חשב שזה הדבר הנכון בעת הזאת גם למשטרה. היו שאמרו לו בשקט כבר לפני כמה חודשים את מה שאפשר לומר עכשיו בקול רם: "לא כל מה שטוב ומצליח בצה"ל מתאים ונכון גם למשטרה".

"חשבנו שקיבלנו מרצדס, אבל קיבלנו סובארו מהשטחים"

המפכ"ל: "נמצה את מלוא חומרת הדין עם האחר (צילום: חדשות 2)
המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו | צילום: חדשות 2

ובכל זאת, יוחנן דנינו רצה ועשה הכל כדי שפרטוק ייקלט ויטמיע את משנתו ואת המדיניות החדשה - "הוא נתן לו פנקס שלם של צ'קים לא חתומים ואפשר לו לפזר את הצ'קים האלה בכל מקום שרק ירצה", אומר היום אחד הקצינים בלשכת המפכ"ל ומוסיף: "חשבנו שקיבלנו מרצדס חדשה עם כל האביזרים הנדרשים. מתברר שמכרנו לנו סובארו ישנה שהורכבה מחלקי חילוף גנובים. מהשטחים כמובן...".

העימותים בין פרטוק לדוברים לא איחרו להגיע. הניסיון להכפיף אליו את הדוברים המחוזיים קומם עליו ועל המפכ"ל דנינו כמה ממפקדי המחוזות. גלי ההתנגדות לאיש פרטוק ולמדיניות החדשה שרצה להנחיל הלכו וגברו.

קו פרשת המים בכהונתו הקצרה של הלל פרטוק בתפקיד דובר המשטרה היה כנראה לפני כשבועיים במפגש הראשון של יוחנן דנינו בתפקידו כמפכ"ל עם תא הכתבים לענייני משטרה.

במפגש הזה נכחו גם בכירי הדוברים במחוזות ובמטה הארצי. דנינו שמע שם בעיקר שורה של תלונות וטענות על ליקויים בדוברות ועל תפקודו הבעייתי של פרטוק. יוחנן דנינו שתק בדרך כלל. הגיבוי שהוא נתן לדובר החדש היה מינימלי, כנראה שהתחיל להבין אז שעשה טעות. יש מי שאומר שבמפגש "נפל לדנינו האסימון". הוא הבין אז שלא ייתכן מצב שבו לרוב הכתבים שמסקרים את המשטרה מלאי טענות כרימון על תפקוד הדוברות, בעיקר על תפקודו של פרטוק.

מאז אותו מפגש, חילוקי הדעות בין המפכ"ל לדוברו רק התרבו. כך למשל, כשפרטוק הציג לו את תכניתו המלאה והמקיפה על המבנה החדש של מערך הדוברות וההסברה במשטרה, החזון שאותו ראה דנינו לנגד עיניו כשהחליט להביא דובר מבחוץ, התגובה של המפכ"ל החדש הייתה: "זה לא הזמן, בוא נחכה קצת".

מיד עם תום הפגישה, בקומה החמישית במטה הארצי החלו להישלח המסרונים שתכנם: "המפכ"ל טרפד את התכנית הגדולה של פרטוק". אחר כך באה גם תקרית עם קצינה: פרטוק ביקש לרשום הערת נזיפה בתיקה של קצינה המשרתת במטה הארצי לאחר שגילה שהיא נעדרת מעבודתה לצרכים אישיים, אך דנינו סיכל את כוונתו של הדובר.

דנינו הוביל את פרטוק לאט לאט להתפטרות

יוחנן דנינו סבור כעת שהלל פרטוק לא מתאים להתנהלות ולתרבות הארגונית של משטרת ישראל. זו גם הסיבה שבשבועיים האחרונים הוא כבר לא עמד מאחוריו. הוא הוביל אותו לאט לאט אך בבטחה להניח את מכתב ההתפטרות על שולחנו. ואמש, שם פרטוק את המכתב הזה על המכתבה של יוחנן דנינו במטה הארצי. המפכ"ל מיהר לקבל את התפטרותו.

אפשר אולי להתנחם בכך שהגירושים האלה היו מהירים. בני הזוג בחתונה הזאת עדיין לא הספיקו לצבור רכוש משותף ולכן הנזק בפרידה פחות גדול. לשניהם ולמשטרה.

עכשיו המפכ"ל שוב מחפש דובר. הפעם זה יהיה כנראה מישהו מבפנים. יוחנן דנינו כבר יודע טוב יותר מה הוא רוצה. ואם הפעם הבחירה שלו תהיה מדויקת, ייתכן שהצלקת של היום תגליד. אבל לעולם היא תישאר צלקת.