השאלה אם ישראל תתקדם בדרך של בחירות או לא תלויה רבות בהחלטתו של בני גנץ. לפי תוצאות הסקר שפורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית ההחלטה בוודאות אומרת לא לפרוש מממשלת החירום.

כשצוללים לתוך נתוני הסקר התמונה המתבהרת מדהימה עוד יותר. קודם, כדאי להדגיש את ההבחנה בין "בוחרי גנץ" ל"תומכי גנץ": בוחרי גנץ אלו אותם 12 מנדטים שהצביעו עבורו בבחירות האחרונות, תומכי גנץ דהיום זו מפלצת מנדטים של למעלה ממיליון ורבע בוחרים שמתכוונים כרגע להצביע עבורו בבחירות הבאות. אז בקרב "תומכי גנץ" - 40% ממצביעי גוש מתנגדי נתניהו אומרים שגנץ לא צריך לפרוש לעומת 36% שאומרים לפרוש מהממשלה. הפער גדול עוד יותר בקרב מצביעי ימין.

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ (צילום: נועם רביקין פנטום, פלאש 90)
נתפס כמי שנמנע מחישובים פוליטיים, גנץ | צילום: נועם רביקין פנטום, פלאש 90

ההבנה היא שהסיבה שבני גנץ עולה בסקרים, במיוחד מאז חודש אוקטובר, היא דווקא השותפות שלו בממשלה. מצבו מזכיר את אותו משל מפורסם על השועל והענבים: השועל נכנס דרך החור וזולל ענבים, וכשהוא רוצה לצאת אז הפתח פשוט צר מדי כי הוא כבר שוקל יותר מדי. השועל יכול לעשות דיאטה שתאפשר לו לצאת, אבל אז הוא יוצא בלי ענבים ושוב יהיה רעב.

למה הדבר דומה? לבני גנץ. אם הוא עוזב עכשיו את הממשלה, אז בעצם הוא יאבד חלק ניכר מאותם אנשים שמפרגנים לו על מה שהם רואים, וכנראה בצדק, כהימנעות מחישובים פוליטיים וככניסה מתחת לאלונקה בזמן חירום. אם הוא עוזב את האלונקה, הוא יפסיד את המנדטים. לכן, עד שיחול שינוי מהותי, בין אם זה חזרת תושבי הצפון והדרום לביתם, השבת רוב החטופים או בתקווה כולם, והכרעה צבאית ברורה - נדמה לי שפרישת גנץ מהממשלה לא על הפרק, או לפחות לא על הפרק באופן שישרת אותו פוליטית.