תגידו על בצלאל סמוטריץ' מה שתגידו, תמנו את חסרונותיו ככל שתמנו - מסגולה אחת שלו לא תוכלו להתעלם: הוא מדבר דוגרי, תכלס, הבחור גלוי לב. אמירתו המקוממת שלפיה החזרת החטופים אינה הדבר הכי חשוב מתכנסת אל מקבץ גדול של אמירות מקוממות.

באנתולוגיה של סמוטריץ' שוכנים מכתמים ופתגמים כמו "חמאס נכס והרשות נטל", "נתניהו שקרן בן שקרן",  "למחוק את חווארה". לפני שנים אחדות כתב מאמר - "מצילים את צה"ל ולא מתגייסים" - כתגובת נגד לגיוס נשים. איפה הדיבור שלו ואיפה המעשה שלהן. איפה הוא ואיפה הנשים הנועזות, הגיבורות, במלחמה בעזה. 

הבחור היסטרי, אחוז פאניקה, באובדן עשתונות. סקרי דעת הקהל מכים בו ללא רחם. הם חוזים לקריירה הקצרה שלו סוף עגום. אם איתמר בן גביר לא ייתן לו טרמפ לכנסת הבאה, הוא ייאלץ לחזור ברגל הביתה לקדומים. בהינתן שתרוץ בבחירות הבאות מפלגה ציונית דתית אמיתית - עדיף לו לחזור לחיק החם של נוער הגבעות. השתלטותו על המותג "הציונות הדתית" גורמת עוול נורא לציונות, שכן מפלגתו היא משיחית יותר מציונית, חרד"לית יותר מדתית.

הוא ביקר בישיבת ההסדר בירוחם, שאיבדה במלחמה תשעה מבוגריה, והתגאה בהם. תארו לעצמכם, חלילה וחס, שהלוחמים הסרוגים גיבורי החיל היו רואים בו מודל לחיקוי והולכים לאורו. סמוטריץ' שלנו כידוע התפתל והיה רשום במשך עשור בכמה ישיבות, במקביל למד משפטים, והתגייס בגיל 28 לכמה חודשי שרות פקידותי. בין לבין היה חבר מחתרת זעירה שניסתה לבצע פיגוע. הדברים כתובים בשלוש הכרעות של שלוש ערכאות, שלום ומחוזי ועליון, ובארכיון השב"כ.

אנשי משק וכלכלה סבורים שהוא שר האוצר הגרוע בתולדותינו, סקטוריאלי להחריד, מתעתע, נטול כל מושג. את הקרטוע שלו בסקרים הוא מתרץ בכך שבוחריו מגויסים כולם. התירוץ הזה לא מחזיק מים: לוחמים דתיים רבים אינם רואים בו דמות מופת, דומני גם לא בחברי כיתת הכוננות שלו, שמחה רוטמן ואורית סטרוק. הם משתוקקים למפלגה דתית-לאומית בטעם של פעם.

במחנה הממלכתי ישנם נציגים אותנטיים מאנשי "הציונות הדתית" - מתן כהנא וחילי טרופר, למשל. בבחירות הבאות צפוי בני גנץ לצרף סרוגים נוספים. שלא לדבר כמובן על מפלגה, או מפלגות, של נפתלי בנט, יוסי כהן ואחרים.

סמוטריץ' כאמור בחור גלוי לב. אך כפי שלמדו משפחות החטופים, הוא גם ערל לב.