לראשונה בתולדות המשק הישראלי, דירוג האשראי של ישראל יורד. מודי'ס לא רק מורידה אותו בדרגה אחת, מ-A1 ל-A2, היא גם מוסיפה לו תחזית שלילית - שהמשמעות שלה היא אזהרה שהדירוג עלול לרדת שוב. מדובר במכה לכלכלה הישראלית. ראש הממשלה מיהר בתגובתו להזכיר כמה היא איתנה, ואמר שההחלטה נובעת כולה מהמלחמה והדירוג יעלה חזרה ברגע שננצח.

האם ראש הממשלה מדייק? הנה כמה נקודות מתוך ההחלטה של מודי'ס:

  1. חברת הדירוג מציינת את ההידרדרות הביטחונית החריפה כסיבה עיקרית להורדת הדירוג - אבל הם לא מתייחסים רק להיבטים הביטחוניים, אלא גם לעצם ניהול המערכה, וכאן נותנים לממשלה ציון נכשל: הם מותחים ביקורת על היעדר מדיניות ל"יום שאחרי" וכותבים כי "אין כרגע הסכם לסיומו של העימות או הסכם על תוכניות ארוכות טווח לשיקום וחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל". לדבריהם, העובדה שישראל דחתה תוכניות אמריקניות לשלטון חדש בעזה אינה תורמת לשיפור הביטחון של ישראל.
  2. כלכלני מודי'ס חוששים מסיכון פוליטי מורחב בעקבות המלחמה: הם מעלים אפשרות של טלטלה פוליטית נרחבת לאחר שהמחנה הממלכתי יעזבו את הממשלה, כמו כן תרחיש של פגיעה בחוסנם של המוסדות  השלטוניים בישראל.
  3. במסמך הורדת הדירוג שבים ומזכירים לנו עד כמה המהפכה המשפטית הייתה מסוכנת למשק וכמה טוב שנגנזה: הם מציינים לחיוב את פסיקת בית המשפט העליון שפסלה את ביטול עילת הסבירות, וכותבים שחוזקה של החברה בישראל ושל מערכת המשפט "מספקים מערך חזק ואפקטיבי של איזונים ובלמים".

עם זאת, מבחינה כלכלית, יש גם מחמאות: במודי'ס מציינים לחיוב את החלטת הממשלה להעלות את שיעור המע"מ בשנה הבאה וכותבים ש"עד כה הכלכלה מתמודדת עם השלכות העימות בצורה יחסית טובה".

דירוג אשראי - מודיס (צילום: רויטרס)
הורדת הדירוג הדרמטית - לא רק בגלל המלחמה | צילום: רויטרס

למרות המחמאות הכלכליות וציון העובדה שיש התאוששות כלכלית בשלושת החודשים האחרונים, במודי'ס מזכירים שהמלחמה הזאת יקרה לנו במיוחד: הם חוששים מהזינוק בגרעון ובהוצאות הביטחון שיובילו לעלייה מתמשכת בחוב של ישראל. לקינוח, מזהירים במודי'ס שהתפתחות מלחמה בצפון עם חיזבאללה עלולה לגרום להורדת דירוג נוספת.

בשורה התחתונה: מלחמה היא רעה לכלכלה, אבל בסוכנות הדירוג הבין-לאומית מציבים בפני הממשלה מראה לא מחמיאה על הניהול שלה - ובעצם מביעים אי אמון ביכולת של ההנהגה המדינית להתמודד עם השלכותיה הפוליטיות, החברתיות והכלכליות.

אז ראש הממשלה, שמיהר לקבוע שההחלטה נובעת כולה מהמלחמה, לא אומר אמת, ולכך צריך לצרף את האמירה ההזויה של שר השיכון גולדקנופף שאמר השבוע: "מה קשורה הממשלה למלחמה". בצאת השבת אולי כדאי לעדכן אותו שהיא מאוד קשורה, והניהול הבעייתי שלה גורם לנו לכאב ראש כלכלי קשה במיוחד.