בעת מלחמה מתאחד הציבור עם ממשלתו ומתחבק איתה. אחדות הגורל והמטרה מתבטאים בסיסמאות כמו - "ביחד ננצח". את החשבון הפוליטי פורעים אחר כך. הפעם, במלחמה הזו ועם הממשלה הזו, מעידים כל הסקרים כולם, הציבור מביע אי אמון בממשלה תוך כדי לחימה. הקואליציה מאבדת בערך שליש מכוחה.

הסקר שפרסמנו אמש (שני) מפתיע גם בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה. בני גנץ פותח פער רחב על נתניהו. גנץ הוא המועמד המועדף של כמחצית מהאזרחים. דומני, שאם יתחייב שגדי איזנקוט הוא האיש לתפקיד שר ביטחון - כוחו אף יגבר.

כוכב המחזור הוא נפתלי בנט. אף שאיננו בהרכב, הוא לא לבוש, לא על הספסל - הוא גובר על נתניהו. אולי ישנה כאן חרטה רטרואקטיבית. בזמן כהונתו היה מצבנו - ביטחוננו הלאומי והאישי, הכלכלי, הלך רוחנו הכללי - טוב לאין-שיעור, טוב שבעתיים, ממצבנו בשנה האחרונה. את מצב הדברים מאז ה-7 באוקטובר, לא ניתן לשקלל כעת. לא היה כזה בתולדות ישראל. בנט איננו איש קצוות, הוא שוחר טוב, מאחד ולא מפלג.

מפלגה בראשות יוסי כהן יורדת מ-12 מנדטים בסקר הקודם לתשעה בנוכחי. כהן, בניגוד לבנט, מפסיד לנתניהו בהתאמה לראשות הממשלה. גם יאיר לפיד מקדים את כהן במדד זה. אם כך, כהן אמור להבין שגם בפוליטיקה לא מנתרים בניתור אחד לראשות המשרד.

אביגדור ליברמן מיוצב על תשעה מנדטים, שלושה יותר משיש לו היום. נאה בהחלט. מפלגת שמאל בהנהגת אלוף (במיל') יאיר גולן, שאמורה לאחד את העבודה ומרצ, מקבלת תשעה מנדטים עוד בטרם קמה. לא עניין של מה בכך. מה שחסר על המפה הפוליטית הצפופה, זו רק עוד מפלגה אחת: חרדית, לא בדלנית, עם ייצוג נשי, אשכנזים ומזרחים. חרדים כלל-ישראלים הכמהים להשתלב בכלכלה, במשק, גם בצבא. המשק והצבא זקוקים להם, והם יוכלו להשתחרר מהכבלים של העסקנות החרדית הנוכחית.

בצלאל סמוטריץ' נמוג, מתנדף, בכל סקר ובכל הרכב. בן גביר, לעומתו, יציב ומוצק לפי שעה. מהרגע שהשניים הללו הורכבו יחדיו, נהגתי לומר, שסמוטריץ' חי בחסדי בן גביר. מדובר בשר אוצר סקטוריאלי להחריד, קמעונאי, מתעתע. הוא אטום ללוחמים, מפנה גב למפונים, ערל לב לחטופים ולמשפחותיהם. שליטתו בכלכלה זהה לשליטתו בשפה האנגלית. לעומת זאת, שליטתו בנתניהו ("שקרן בן שקרן", לדבריו) מוחלטת. בכל מקרה, אל תרחמו על סמוטריץ'. הוא לא יישאר חסר פרנסה ומעש, נוער הגבעות יקבלהו בזרועות פתוחות.

בשורה אחת, ניתן לסכם את הסקר שלנו כך: נתניהו מהווה נטל כבד על הליכוד, וסמוטריץ' מהווה נטל כבד על נתניהו.