פשר העיכוב בעסקה לשחרור החטופים, לפי גורמים מדיניים ולפי הבית הלבן הוא לוגיסטי ולא מהותי, אך אין ספק שאם לחמאס תהיה הזדמנות להרוויח זמן, להרוויח עוד יום - הוא יעשה זאת. נראה שהבעיה המרכזית שישראל לא תוקפת מספיק. אינני יודע לומר שעוצמת הפעולה הופחתה בעקבות ההתקדמות במגעים לעסקה, אבל אני כן יודע שאפשר להעלות את רף הלחימה. אם חמאס מרשה לעצמו לשחק עם מדינת ישראל, אפילו אחרי מה שעשתה לו ברצועה, סימן שהוא לא חטף מספיק, והוא צריך לחטוף עוד יותר.

ראשית, חשוב לומר, הצבא ממשיך בפעילות גם בשעה זו, יש לו עדיין שורת משימות בשכונות המזרחיות כמו זייתון, שוג'אעייה וג'באליא. אם יעצור, זה עלול להוות עבורו קושי מסוים - כי להניע כוחות מחדש זה דבר מאתגר, גם מבחינה מנטלית וגם מבחינה מבצעית, אבל צה"ל יודע לעשות זאת, הוא מוכן לזה. צה"ל מסוגל לעצור למשך ארבעה ימים, חמישה ואפילו עשרה ימים - זה לא משנה, הוא יידע לקום מעצירה שתידרש בשל הפסקת אש.

פעילות כוחות צה"ל בשטח הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל בשטח הרצועה | צילום: דובר צה"ל

קשה לומר אם חמאס מגלה סימני שבירה, אבל לפי תיאורים של הכוחות בשטח - ייתכן מאוד שזה קרוב. כך או כך, זה לא מספיק. בלחימה הזו יש נקודה קריטית שצריך להגיע אליה - ואנחנו עוד לא שם. לכן, צריך להמשיך במהלומות כל העת. הטעות, לדעתי, שטרם התחילו לפעול בדרום הרצועה - ברפיח ובח'אן יונס. זו שאלה טובה למה מחכים. הלחימה הוכיחה שרק לחץ צבאי מקרב עסקה - וכל יום שאנחנו משאירים את החטופים שם זה לסכן את החיים שלהם.

הייתי אתמול עם לוחמי גולני, אף אחד מהם לא אמר - "אני לא יכול יותר" - להפך. הם אומרים - "תנו לנו לעבוד ולהמשיך". כל מי שפגשתי בשטח אמר לי - תשקף את המסר הזה למקבלי ההחלטות בארץ. מה שאני שומע מכל הדרגים זה שצריך ואפשר לעשות יותר - רק שיאפשרו להם.

 ישראל פועלת בצפון תוך העלאת הרף לקראת הפוגה אפשרית, יכול להיות שנראה את זה ממשיך גם בזמן ההפוגה. אם לדוגמה יזהו קבוצה של פעילי חיזבאללה בדרך לעשות פעולה נגד ישראל - צריך לפגוע בה. חילופי האש בין ישראל לחיזבאללה בימים האחרונים זה עדיין בתוך ה"קווים" שהצדדים פועלים על פיהם. כן חשוב לומר שזו העלאה של הרף מצד ישראל. ייתכן שזה נעשה גם כדי לנתק את החיבור בין עזה ללבנון, להעביר את המסר: אנחנו נקבע מה יקרה בלחימה, ומתי.

בימים האחרונים התרחשה תקיפה באזור נבטייה שבתחילה לא היה ידוע מה פשרה. נפגעה סוללת נ"מ מתקדמת של החיזבאללה, ואין לו הרבה מהסוג הזה, ולכן גם חיזבאללה העלה את רף הירי כלפי ישראל. לפי פרסומים זרים הייתה אתמול תקיפה ישראלית בדמשק. אפשר להניח שהיא קשורה להשלמת הפערים שחיזבאללה איבד באותו יום בנבטייה. מדובר במאבק חובק גזרות לפגוע ביכולות של חיזבאללה.