המודיעין האיראני עוקב במשך שנים אחר הפרסומים על מספר מוציאי הדרכונים הזרים בישראל, או הפרסומות של משרדי עורכי דין שמבטיחים אזרחות פורטוגוזית, פולנית וספרדית. הם לא מכירים את הביטוי היהודי כל כך - "שיהיה". בעיניהם, זו עדות לארעיות של המפעל הציוני, ליהודי הנודד שהיום כאן ומחר שם. כדאי לזכור זאת בבואנו לדון בהצעה של ארגון הטרור הנאצי חמאס לבצע סלקציה בסגנון מנגלה, בין בעלי דרכון זר ובעלי דרכון ישראלי.

כן, יש כאן גם מצוקה רבתי של חמאס שהצליח יותר מדי וחטף אזרחים של עשרים מדינות, לא רק כמה ישראלים. אבל בעומק יש כאן מסר נורא: ישראל, שקמה כדי להוות מקלט גרעיני ליהודי העולם, היא המקום הכי פחות בטוח בעולם בשבילם. המטרה המובהקת של סלקציה כזו היא לשלוח את הישראלים להוציא דרכונים כאלה. סרטוני הזוועה נועדו לגרום להם להשתמש בהם ולברוח.

ישראל איננה משמשת שחקן במשא ומתן הזה, שמתנהל כולו בין קטאר וארצות הברית. אבל יש לקוות שמישהו נותן את דעתו למשמעות המזוויעה של סלקציה בין ישראלים ובין ישראלים בעלי דרכון נוסף.

מישהו - יש לי רעיון מי - צריך להסביר בדחיפות לנשיא ביידן את המשמעות. נשיא ארצות הברית אמר בנאומו ההיסטורי לפני שבועיים שבלי ישראל, היהודים לא יהיו בטוחים בשום מקום. זה הזמן שלו לעמוד על כך שישוחררו גם חטופים שיש להם דרכון ישראלי בלבד.

אם יש אחד בעולם שמבין זאת, הוא יושב עכשיו בבית הלבן.