1. צה"ל פועל בשיפא, המערכה היא גם הסברתית. כוחות צה"ל נכנסו במהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) לבית החולים שיפא בעזה, כשברקע - קרב יריות עם חמושים. הלוחמים חיסלו כמה מהם והמשיכו בכניסה לתוך המבנים של בית החולים. הם בידדו את המחלקות שבהן היו מטופלים וביצעו סריקות. הפעולה בבית החולים נערכת ביסודיות ובזהירות.

  ישנה מורכבות בלהסביר לעולם את ההחלטה לפעול בבית חולים. הצבא מנסה לעבוד בתיאום עם הצוות הרפואי, מתוך הבנה שאסור שתמונות קשות יצאו החוצה. ישראל בונה את הנרטיב של האירוע הזה לפיו שיפא הוא מקום מרכזי, אך לא היחיד שמשמש לטרור. עם כניסת הכוחות העבירו הלוחמים ציוד רפואי למטופלים בבית החולים. 
  פעילות הכוחות (צילום: דובר צה"ל)
  הפעילות הקרקעית מפעילה לחץ על חמאס - שעשוי לעשות טעויות, הכוחות בדרך לשיפא | צילום: דובר צה"ל


  הודעת הבית הלבן, לפיה לארצות הברית יש מידע מודיעיני שחמאס והג'יהאד האיסלאמי השתמשו בבתי חולים, היא זו שסללה את הדרך לכניסה לשיפא. כלומר, ישראל פועלת בבית החולים עם "גב" אמריקני.
 2. המאמץ לאיתור החטופים. מאחורי הקלעים נעשות פעולות רבות, גם באמצעים טכנולוגיים, אך עליהן אי אפשר לפרט הרבה. לפי הערכה, יש רשת של מנהרות תת-קרקעיות בהן חמאס משנע את החטופים. ישראל יכולה לנצל הזדמנויות דווקא כשחמאס מעביר את החטופים ממקום למקום.

  הפעילות הקרקעית והלחץ על חמאס עשויים לגרום לו לעשות טעויות. צה"ל יצטרך לנצל את ההזדמנויות שיצוצו בשטח, ככל שיהיו כאלה. הכניסה לבית החולים שיפא נועדה גם כדי לנסות ולהביא למידע שיסייע בסוגיית החטופים.
 3. האיום מהחות'ים. אתמול הודיעו החות'ים שיתקפו ספינות ישראליות שנעות בים האדום. "לא נהסס לפגוע בספינות האויב ועל כל העולם לדעת את זה", אמר ראש המיליציה החות'ית בתימן. חשוב להדגיש - 25% מהסחר הימי עובר באזור הזה. אוניות נעות מהמזרח הרחוק, דרך תעלת סואץ לאירופה. האינטרס העולמי הוא להשאיר את המעבר הזה פנוי ולא מאוים. 
  כוחות הצי של ארה"ב מפרסמים תיעוד של יירוט הטילים (צילום: U.S Navy)
  אם ספינות ייפגעו - העולם יצטרך לעמוד על הרגליים האחוריות ולהתערב, ארה"ב בים האדם | צילום: U.S Navy


  פעולה חות'ית עלולה לגרום לעליית מחירים גדולה, למשל בתחום הרכב, אם יהיה עיכוב בשינוע של רכבים במעבר הימי. כוחות גדולים של צבא ארצות הברית פרוסים באזור הזה, כולל צוללות ומשחתות, מה שמעביר מסר לחות'ים. כרגע, אמירות החות'ים לפגיעה בספינות הן בגדר איום בלבד.