עם תחילת המלחמה שפרצה בעקבות מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר, החלה ביקורת ציבורית על המשרדים הממשלתיים שאינם מתפקדים ולא מנצלים תקציבים. כך למשל, משרד המודיעין בראשות גילה גמליאל, שתקציבו לא מנוצל - ומטרותיו לא כל כך ברורות. בשבוע הקרוב נציג בכל יום משרד אחר שאינו מתפקד ויכול להיות מנוצל לצורכי מלחמה.  

המשרד, שתקציבו עומד על סכום של 52 מיליון שקלים לשנתיים, הינו בעל תקנים רבים: ללשכת השרה מגיעים 14 תקנים בסה"כ - כמו שמגיע לכל שר. ללשכת המנכ"ל - עוד 7 תקנים. את התקנים מאיישים בעיקר מינויים פוליטיים, או בשמם המכובס, "משרות אמון".

עם זאת, המנכ"ל אילן כהן עזב את תפקידו וטרם נמצא מנכ"ל חדש שייכנס לנעליו. מתוך כל התקציב, המשרד הוציא בינתיים 16 מיליון שקלים. בהערכות שמגיעות ממשרד האוצר טוענים שחלק ניכר מהכסף הלך למשכורות ולאבטחת השרה.

משרד המודיעין (צילום: N12)
משרד המודיעין | צילום: N12

תגובת דובר השרה גמליאל
תגובת דובר השרה גמליאל

מה עושה המשרד? תגובת דובר השרה

משנשאל אם בכל זאת חלק מהסכום כן הגיע לפרויקטים שנוגעים בתחום המודיעין, ומה למעשה עושה המשרד, ענה דובר השרה: "אחד מעיסוקיו המרכזיים של המשרד הינו הפקת מודיעין לאומי אזרחי שישמש בסיס לתכנון אסטרטגי של הממשלה: תחת משימות פרטניות שהוגדרו כמו סריקת האופק, משבשים עולמיים ובהם שרשראות אספקה, תוך הסתייעות בכלי ביג דאטה ובינה מלאכותית ייעודיים".

משרד המודיעין (צילום: N12)
משרד המודיעין | צילום: N12

כדי להבין לעומק מה המשמעות של ההגדרות הללו בפועל, ביקשנו רשימת פרויקטים עיקריים של המשרד, שנעשו עד כה. לפי הדובר, הרשימה כוללת את הבאת יורש העצר האיראני הגולה, רזא פהלווי, לישראל, השגת 200 תקנים לשילוב חרדים בגופי הביטחון - והקמת חממה טכנולוגית בעכו. לטענת הדובר, היו גם ניסיונות להקים "פרויקט ל'איתור משבשים'".

גילה גמליאל ורזא עלי פהלווי, בנו של השאה האיראני (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של גילה גמליאל)
הבאת יורש העצר האיראני הגולה לישראל הוגדר "פרויקט עיקרי" | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של גילה גמליאל

לא לחלוטין ברור מדוע נצרכים יותר מ-50 מיליון שקלים לביצוע הפרויקטים הללו - והאם הם מצדיקים את קיום המשרד. בשגרה, גורמים מגדירים מקרים כאלו כ"אתנן פוליטי בשביל תחזוקת קואליציה", אבל בימי מלחמה, בהם ישנן הוצאות עתק על ביטחון והישרדות המדינה, זכות הקיום של משרדים כאלה אינה ברורה.

השרה גילה גמליאל בתגובה: "צר לנו על הבחירה לקחת חלק ממידע הרקע שניתן לכתב, ולהציגו באופן מגמתי ומגחיך כתגובה רשמית. משרד המודיעין עוסק במגוון פעילויות בעלות ערך ביטחוני ומדיני משמעותי. בין היתר מוביל המשרד מהלך ראשון מסוגו לחיזוק הקשרים עם גורמים בכירים מהעם האיראני שחיים מחוץ לאיראן. בנוסף, פועל בזירה הבין-לאומית כנגד משמרות המהפכה הפוגעות בזכויות אדם. המשרד מקדם חקיקה ורגולציה בתחום הסייבר שתחזק את ההגנה על אזרחי המדינה והמשק".

"המשרד פועל עם ארגוני המודיעין לקידום גיוס והכשרת כוח אדם איכותי ומגוון וגם פועל להקמת חממות טכנולוגיות בפריפריה לטובת ארגוני הביטחון. בנוסף, המשרד פועל לקידום שילוב של חרדים בתחום הסייבר. המשרד בונה אסטרטגיה למרחב האינדופסיפי, אחראי על האקדמיזציה במקצועות המודיעין וגם מפיק מודיעין לאומי אזרחי. מנכ"ל המשרד הקודם סיים את תפקידו בתום תקופה שסוכמה מראש, כעת מתפקד מנכ"ל זמני משירות המדינה", נמסר.