בכלי התקשורת הערביים וגם ברשתות תקשורת במערב דווח היום (שישי) על התקדמות במגעים לעסקה לשחרור השבויים. בחלק מהדיווחים אף נטען כי הושגה "פריצת דרך", אך טרם סוכמו כל הפרטים. בישראל לעומת זאת נראה כי תמונת המצב פסימית יותר - והצבא ממשי להיערך לתמרון הקרקעי. פרשני חדשות 12 עם הפרשנויות.

ניר דבורי

אפשר להעריך שהמתקפה הנרחבת הערב בעזה היא חלק מההיערכות של צה"ל למהלכים הבאים, ונראה שמתקרבים להכרעה. ההערכה בישראל היא שתדרוכי חמאס וקטר על התקדמות בעסקה נועדו לעכב את התמרון. לא נראה שהעסקה תוכל להבשיל כעת: בכל שלב שבו יש התקדמות, תוקעים מקלות בגלגלים. בקבינט יצטרכו לקבל החלטות בקרוב לגבי מה שנכון לישראל לעשות. בצבא לוחצים לפעול כעת, מתוך מחשבה שהדבר יכול להוביל לתנאים טובים יותר לשחרור החטופים.

דנה ויס

בישראל מעריכים שהדיבורים הגוברים על עסקת שבויים נועדה לעכב כניסה קרקעית של ישראל לרצועת עזה וכי חמאס אינו מעוניין בעסקה בשלב זה. במערכת הביטחון יודעים שהפרסומים בנושא הם רק ההתחלה של המלחמה הפסיכולוגית, שתגבר ככל שתהיה פעולה קרקעית. ההבנה היא שהדרך היחידה ללחוץ על חמאס היא לפעול בשטח. "ליבנו עם החטופים ביתר שאת בערב שבת", אומרים גורמים בישראל.

אהוד יערי

מקור מצרי, שאינו מדבר ללא אישור "מגבוה", אומר הערב: "ההצעה של חמאס היא לשחרר פחות מ-100 חטופים בתמורה ל-5 ימי הפוגה, הפסקת אש לטובת התארגנות ודיונים על הפסקת אש ארוכה יותר". לפי המצרים, העמדה הישראלית יותר נוקשה - ישראל עומדת על שחרור כל החטופים כנגד הפוגה הומניטרית הרבה יותר קצרה.

בזירה אחרת, נראה שחיזבאללה לא מעוניין להרחיב את העימות עם ישראל. לפי דיווחים בלבנון, חיזבאללה עושה הערכה מחדש של המצב. ישנה ירידה תלולה בימים האחרונים בכמויות ירי הנ"ט והרקטות בצפון. עוד דווח כי הקו הקדמי של חיזבאללה כבר לא קיים.

ירון אברהם

נכון להערב, אין כל התקדמות למו"מ לשחרור החטופים בעזה, משפחות החטופים והנעדרים החליטו להעלות הילוך במחאה כולל הצהרות וחסימות כבישים: ההחלטה התקבלה בתום ישיבה מאוד טעונה של בני המשפחות - הם החליטו להפסיק להיות מנומסים ולהסלים את פעולות המחאה.