אחרי הדרמה שנרשמה אתמול לפני שיצאה לדרך הפעימה הרביעית, הלילה (בין שני לשלישי) התקבלה רשימת החטופים שצפויים להשתחרר היום, והמשפחות כבר עודכנו. אחרי שהוסכם להאריך את הפסקת האש הזמנית ביומיים נוספים, שיביאו לישראל עוד כ-20 חטופים, ניתן כבר לומר שהמנגנון שבנו השב"כ והמוסד, בליווי התיווך של קטר ומצרים, עובד. עם זאת, הבעיה עדיין היא שבשורה התחתונה, מי שמוביל את האירוע הזה - זה חמאס.

נכון, ישראל משפיעה על מהלך הדברים, אבל לא כפי שהיא רוצה. אתמול, למשל, ישראל התעקשה ושינו את הרשימה בהתאם לדרישותיה. אבל על פי חמאס יישק דבר, וזו נקודה מרכזית בעבור ישראל - איזה עוד מהלכים היא יודעת לעשות. לא רק בהיבטים הבין-לאומיים כפי שהיה אתמול עם שינוי הרשימה, אלא גם בהיבטים של הפעלת כוח בניסיון לשנות את המשוואה.

העברת החטופים מידי חמאס לצלב האדום
מי שמוביל את האירוע - זה חמאס, העברת החטופים לצלב האדום

בימים הקרובים אנחנו עומדים למצות את מה שקורה בפעימות שחרור החטופים, ואז נצטרך לקבל החלטה - איך מתקדמים מכאן. חמאס ינסה להשאיר אצלו את חלק מהחטופים כהגנה, ומקבלי ההחלטות בישראל יעמדו בפני דילמות דרמטיות: לאן ממשיכים, ומה אפשר לעשות כדי להחזיר את יתר החטופים הביתה. מה יהיה האופן שבו ניתן להשלים את המשימה של פירוק חמאס ולהשיב את כל התושבים שפונו לביתם, מבלי שיש עליהם איום כלשהו.

החשיפה אתמול במהדורה המרכזית, שסינוואר ביקר חטופים בתוך מנהרה, מעידה שחמאס עדיין מתפקד. הוא לא הוכה מספיק, והוא ממשיך לתפקד, בייחוד באזורים שצה"ל עדיין לא הגיע אליהם ולא טיפל בהם. זוהי רק עדות נוספת לכך שישראל עוד לא השלימה את משימה ושיש הרבה מאוד לעשות בהמשך. חמאס לא הוכה מספיק, וצריך להכות באופן אנוש ובלתי הפיך את ההנהגה של הארגון.

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר (צילום: רויטרס)
ביקר את החטופים בתוך מנהרות החמאס בעזה, יחיא סינוואר | צילום: רויטרס

הכל כשר כדי להסיר את האיום

הדבר החשוב ביותר הוא הסרת האיום, בהכנעה או בגירוש של הנהגת חמאס דרך הסכם בין-לאומי. יש כמה רעיונות ואפשר לחשוב מחוץ לקופסה. אפשר להרחיק את האויב מהגדר - שלא יהיה פה ושלא ישלוט בגדר. ישראל צריכה עכשיו לגבש עמדה ברורה, לחזור להוביל את האירועים במלחמה ולהשתמש בכל המנופים הבין-לאומיים הקיימים בידיה. הכול כשר כדי להסיר את האיום.

כמובן שאם ישראל הייתה יכולה לעשות מהלומה משמעותית יותר לפני ההפוגה, או להיכנס לעסקה בשלב שחמאס במצב פגוע יותר, היה עדיף. אבל כרגע מה שצריך לעשות הוא להמשיך ללחוץ ובכל הדרכים, גם צבאית וגם באפיקים אחרים. קלף הפסקת האש אומנם משמעותי, הרי עובדה שהוא ממשיך לשחרר חטופים, אבל מתישהו זה ייגמר, ואז מה יהיה? זה יהיה רגע נורא בציבור הישראלי, כי נעמוד ברגעים מאוד מורכבים ונידרש לחוסן ציבורי גדול.