1. אנחנו ננצח. לא רק בגלל צה"ל וכוחות הביטחון שעושים ככל יכולתם לתקן את השגיאה הנוראית של השבת השחורה. אנחנו ננצח בגלל הרוח. היינו מעדיפים שלא לעמוד בניסיון הנורא הזה, אבל משנכפתה עלינו המלחמה, משנחשפנו לזוועות, עד שלא ננצח, עד שלא נראה את אחרון החטופים בבית, לא ננוח.
  2. המלחמה הזו קברה סופית את העמדות השגויות אודות צבא מקצועי. היא הבהירה עד כמה ישראל זקוקה לצה"ל גדול, רחב, גמיש. היא הבהירה את חיוניותו של כוח מילואים מיומן ונרחב.
  3. המלחמה הזו הבהירה עד כמה אנו זקוקים לעורף חזק, לארגונים חברתיים בעלי עוצמה, כאלה שיודעים לתת כתף בבריאות, ברווחה, בחינוך. כל העם מגויס.
  4. ומכאן לשינוי הכללים. צריך לומר זאת בבהירות ובחדות: כולם משרתים! ראשית, מוסרית. לא נוכל לסבול מציאות בה חלק מהעם משרת. לא נוכל להמשיך לקבור את טובי בנינו ללא שותפות גורל וייעוד של כל חלקי האוכלוסייה. הציבור החרדי צריך לדרוש להתגייס! לא בגלל שאנחנו דורשים זאת, אלא ביוזמתם. זו צריכה להיות דרישה רחבה הנובעת מהמוסר אבל גם מהערכים היהודיים.

    יש ניצנים ברוכים. אבל הם צריכים להגיע, באלפים, לבקו"ם ולומר: אנחנו כאן! מה נדרש? אנחנו לא מוכנים לעמוד מנגד. ולא רק גיוס לצה"ל עומד על הפרק, אלא שירות בארגוני הצלה, ביטחון, רווחה ובריאות. ערביי ישראל צריכים לדרוש שיגייסו אותם למערכות אזרחיות: למד"א, לכיבוי אש!

    זהו לא רק מבחן למדינה, זוהי שעת מבחן לאזרחים. כל אחד ואחת, צריך לעמוד אל מול תמונות הנופלים, אל מול משפחות השבויים ולשאול את עצמו: מה עשיתי? במה תרמתי? איך יכולתי לשבת בבית, בשעה ששכניי נלחמים, קרובי קוברים את ילדיהם? שנית, אנחנו זקוקים לכולם ולכולן. שירות ישראלי חובה לכולם, איננו עניין פוליטי אלא קיומי. לשם כך, צריך לגייס עכשיו את כולם: לצה"ל, למשטרה, לכיתות כוננות.

    מי שלא יכולים יתגייסו, עכשיו, למערכי הרווחה והחינוך, לשירותי הבריאות, לארגוני ההצלה. המדינה לא יכולה לאפשר פטור גורף לחלקים נרחבים כל כך בחברה. זה יהיה מהלך דרמטי לתיקון החברה הישראלית וליצירת שותפות ישראלית רחבה.
  5. כבר הזכרתי. יש שינויים ברוכים, מעוררי השתאות. את עוז הרוח של אנשי זק"א נלמד עוד שנים רבות. מלחמתם בחזית כבוד האדם תרשם כדף מפואר בהיסטוריה שלנו. מתחם שורה, שלוחה של הגיהינום, הייתה מלאה במלאכים. אנשי ארגוני החסד השונים ראויים להערצה. אבל תם עידן ההתנדבות מרצון. יש רגעים שבהם ציבורים נדרשים להכרעות. הגיע הרגע.

>>> הרב שי פירון הוא שר החינוך לשעבר, כיום נשיא תנועת "פנימה"