שעות לתוך הפסקת האש הזמנית, והמרוץ נגד השעון כבר החל לתקתק. את ימי ההפוגה בחמאס ינצלו כדי לנסות ולהיערך לחידוש הלחימה, אך גם למנוע אותה. חימוש, התארגנות ותיעוד של ההרס והפצתו בעולם, בארגון הטרור מקווים שההפוגה תימשך לנצח.

חמאס צפוי להתמקד בשלושה מאמצים עיקריים בזמן הפסקת האש הזמנית. הראשון, לנסות ולהתחמש – לשנע את אמצעי הלחימה שנותרו לו ולהיערך לירי. לא מדובר בהברחת נשק לתוך עזה, אלא ארגון מחדש של האמצעים שכבר יש ברשותו, ושינוי המיקום בתוך הרצועה. למעשה, שיקום של תשתיות הטרור.

המאמץ השני הוא הרכבת היחידות הלוחמות של ארגון הטרור. יש גדודים שלמים של חמאס שנמחקו כמעט ולגמרי, בחמאס ינסו להרכיב מחדש את היחידות, לאחד מסגרות ולנסות לבנות יכולת צבאית כדי להילחם שוב. המאמץ השלישי, ואולי תכלית ההפוגה כולה - תיעוד ההרס.

גם נסראללה מסתכל

בארגון הטרור ינסו להכניס צוותי תקשורת לעזה ואולי אף לתעד בעצמם את הנזק ברצועה ואת ההריסות. כך, יבקשו להפעיל לחץ על ישראל באמצעות הקהילה הבין-לאומית. חמאס ינסה למשוך את הזמן, ובסוף לעצור את ההתקפה הישראלית – כך שהפסקת האש תימשך ותהפוך לקבועה.

ועדיין, לישראל פשוט אסור לעצור. כשכל השכנות במזרח התיכון מסתכלות, ישראל חייבת להמשיך בלחימה בסיום הפסקת האש הזמנית. המלחמה בעזה משפיעה לא רק על נסראללה בצפון, אלא גם על המיצוב של ישראל בעיניי שכנים יותר רחוקים. ישראל תהיה חייבת להמשיך את המשימה בעזה, כדי להשיב את כל החטופים וכדי לפרק את חמאס.

מוכנות גבוהה בצה"ל, גם בצפון

בינתיים בצה"ל שומרים על מוכנות גבוהה להמשך. התוכניות המבצעיות של הצבא ליציאה להתקפה הושלמו, בצפון ובדרום. ימי הפסקת האש הזמנית ינוצלו להפוגה, חלק מהלוחמים יתרעננו אך בשבועיים הקרובים לא צפויים להשתחרר אנשי מילואים, מפקדים יבצעו הפקת לקחים ויחידות יצטיידו מחדש כדי לצאת לפעולה מיד כשיותר.

חיילים עזה בזמן הפסקת האש  (צילום: רויטרס)
חיילים בעזה בזמן הפסקת האש, היום | צילום: רויטרס

בצבא נערכו גם כדי לסייע ללוחמים שיתקלו בקושי מנטלי, נוכח הזמן לעכל את הלחימה. לוחמים ייפגשו עם גורמי מקצוע, מפקדים יאספו את פקודיהם. ברור לכוחות שפרוסים בשטח – שברגע פקודה, הפעולה הצבאית תימשך. גם הגזרה הצפונית תישאר בדריכות גבוהה.

בצפון ישראל אומנם שומרת על עמימות בדבר התוכניות שלה לימים הקרובים, אך נראה שיש הרבה משקל להתנהגות של חיזבאללה. יש רבים שגורסים בצה"ל כי ההפוגה בדרום היא דווקא הזמן להרים את הרף בלבנון, ולהרחיק את כוחות רדואן מעבר לגדר. בין שורות הצבא יש שקוראים לפעולות יזומות – נדע בימים הקרובים.