העסקה לשחרור החטופים בין ישראל לחמאס תצא לפועל מחר (שישי), כך הודיע היום דובר משרד החוץ של קטאר. בשעה 07:00 תינצר האש, ובשעה 16:00 צפויה הפעימה הראשונה של שחרור 13 חטופים ישראלים. ההצהרה המשולשת אתמול והשעות המתוחות שלפני הפסקת האש - הפרשנויות לקראת יישום העסקה. 

ירון אברהם: ההודעות למשפחות מכווצות את הלב

תהליך ההודעה למשפחות נמשך היום כשעה וחצי, והמדינה מסרה הודעה גם למשפחות שיקיריהן נמצאים ברשימה וצפויים להשתחרר מחר, וגם למשפחות שיקירהן צפויים להישאר בעזה בשלב זה. אלה רגעים מטלטלים עבור המשפחות, מצד אחד שמחה של חלק מהן, לצד עצב ודאגה של האחרות. אלה רגעים שהלב מתכווץ.

ירון אברהם באולפן החדשות (צילום: חמש עם רפי רשף, חברת החדשות)
"לא ברור אם גורמי הרפואה יבקרו את החטופים" | צילום: חמש עם רפי רשף, חברת החדשות

לפי דובר משרד החוץ של קטאר, הצלב האדום והסהר האדום יהיו חלק בלתי נפרד מהעברת החטופים, שיגיעו לארץ דרך מעבר רפיח. עם זאת, דובר משרד החוץ הקטארי לא דיבר על ביקור החטופים שיישארו ברצועה, וגם אנחנו לא יודעים אם הסעיף הזה אכן נחתם.

יאיר שרקי: מסיבת העיתונאים של נתניהו, גלנט וגנץ הייתה מיותרת

אחרי מסיבת העיתונאים אתמול כתב לי אדם מנוסה: "ההצהרות האלה הן פיגוע. סינוואר שומע שהוא על הכוונת ויהיה לו אינטרס להביך אותם". אותו אדם צדק. ההצהרה הזו הייתה ריצה מיותרת: העסקה לא הייתה תפורה עד הקצה, היו פערים מבצעיים ופערים בשאלת הפעילות של חיל האוויר בזמן הפסקת האש. אי אפשר להתייחס לעסקה הזו כעניין מוגמר.

יאיר שרקי
"אנחנו צריכים להסתכל גם על 'החורים' בעסקה, ויש כאלה"

מול מסיבת העיתונאים נערכה הצהרה של דובר צה"ל דניאל הגרי. בניגוד אליהם, הגרי היה אחראי: הוא אמר שהדברים עוד פתוחים, שלא הכל סגור עד הסוף. הגרי הוא מקצוען, אין לו "בייס" או רייטיג והוא יכול להסתכל בפיקחון על המציאות. מנהיג תחת לחץ לעומת זאת רוצה להראות הישג. אנחנו צריכים להסתכל גם על "החורים" של העסקה, ויש בה כאלה.

דפנה ליאל: חמאס ינסה לעכב את השחרור כמה שאפשר

אנחנו יודעים שהמטרה של חמאס והקטרים זה למשוך זמן. הם יודעים שישראל הייתה דרוכה לקראת הפסקת אש, וראינו שאפשר לדחות את העסקה, מבלי לבטל אותה בפועל. 

דפנה ליאל, תמונה חדשה לפרשנות, 2023 (צילום: שרון גבאי)
"מבחינת משפחות החטופים - ביקורי הצלב האדום זה הדבר החשוב ביותר כרגע" | צילום: שרון גבאי

ישראל צריכה לעסוק גם בחטופים שלא צפויים להשתחרר בפעימות הקרובות. אף אחד לא יודע כמה זמן ייקח עד שהם ישוחררו - וישראל צריכה להילחם שהצלב האדום יראו את החטופים ויטפלו בהם. מבחינת המשפחות זה הדבר החשוב ביותר כרגע.

ניר דבורי: צה"ל יישאר ברצועה וילחם ברגע שההפוגה תסתיים

אין מילים לתאר את הנחישות והצורך של הרמטכ"ל להמשיך להילחם, הוא אומר את זה בכל הדיונים הסגורים. אם הלחימה לא תימשך - זה לא יהיה על דעת הצבא. היו דיונים אם נכון לרדת גם לדרום הרצועה, אם לטפל גם בחאן יונס. הצבא מאמין שצריך להמשיך בלחימה.

ניר דבורי (צילום: חדשות)
"הרמטכ"ל מדגיש את הצורך בהמשך הלחימה" | צילום: חדשות

הרמטכ"ל היה אתמול בעזה ונפגש עם הכוחות. ברגע שתסתיים ההפוגה הלוחמים ימשיכו בהתקפה, גם במקומות חדשים. חלק מהכוחות אולי יצאו להתרעננות במהלך נצירת האש אבל צה"ל נשאר ברצועה. הוא יהיה בהתגוננות במהלך ימי ההפוגה אבל הוא יהיה מוכן להתקפה. זה לא פשוט, אבל צה"ל נועד בשביל הדברים האלה 

אליעזר (צ'ייני) מרום: אסור להרגיש שהעסקה סגורה

השעות הבאות יהיו מאוד מתוחות. צה"ל צריך להיערך הלילה ולהיכנס לעמדות נכונות בהן החיילים שלנו יהיו בטוחים. אנחנו מדברים על החמאס, אלה שטנים בהתגלמותם ואסור לנו להרגיש שהעסקה הזו סגורה עד הסוף. אנחנו צריכים לדעת שישחקו בנו עד הרגע האחרון כדי לשגע אותנו. יש משפחות שנקרעות מכל מה שנאמר בתקשורת.