ש: מה עושות התמונות הללו של החזרת חטופים למוטיבציה של החיילים? יהיה זמן, תלוי כמה תוארך הפסקת האש, בה ישראל תחזור למלחמה

התמונות של החזרת החטופים מרגשות מאוד ונותר רק לדמיין מה עבר עליהם, ומה עובר על אלה שטרם חזרו. אני מאוד מקווה שכל אלה שפקפקו בהחלטת הממשלה שהתקבלה מבינים שלא רק שזו הייתה ההחלטה הנכונה לקבל, מכל בחינה ובוודאי מבחינה מוסרית כלפי החטופים הללו שנכשלנו בהגנה עליהם, אלא גם שלישראל יש חובה עליונה להחזיר את כל החטופים. ברור שצריך להשאיר עין אחד לטובת השמדת החמאס, כי תושבים לא יחזרו לאותם יישובים ולמצב הקודם, אבל החזרת החטופים היא באמת דבר עליון.

אין חייל שרואה את התמונות הללו ולא מרגיש סיפוק עצום, כולל אלה שאיבדו חברים בקרבות. אין ספק שהדבר הזה מחזק את המוטיבציה של החיילים, אפילו הרבה מעבר לכעס של ההשפלה שספגנו כצבא מצד חמאס. אין דבר שנותן יותר מוטיבציה מהחזרת חטופים והאיחוד עם המשפחות. בשביל זה יש לנו את צבא העם.

ש: מה צה"ל צריך לעשות כדי להיערך לשלב הבא במלחמה, שיגיע כנראה?

אני לא חושב שעוד כמה ימים של הפוגה ישנו את ההיערכות של צה"ל. גם אם נחכה 25 יום, 26 או 27, זה לא משנה מבחינת המלחמה. רק דבר אחד חשוב: שצה"ל יחזור למלחמה הזאת בכל העוז והכוח.

יש אימפקט שקורה בימים האלו של הפסקת האש גם לחמאס. זו פעם ראשונה שהחמאס מבין את מה שקרה לו ב-52 הימים האחרונים. מול האימפקט הזה, החזרה של צה"ל ללחימה לא יכולה להתחיל בהילוך שני או שלישי, צריך להתחיל ישר בהילוך חמישי. כלומר, להתחיל ממכה הכי חזקה שאפשר.

אני חושב שבאופן מצרפי אנחנו לא רחוקים משבירת חמאס. צריך להיות ברור שאנחנו עוד לא שם, אבל לחץ עצום של צה"ל ויציאה קדימה כמו עדר אריות יכולים להביא תוצאה הרבה יותר מוקדמת. בעצם, מה שנחשף בשטח אלו הסדקים במערך של חמאס והפגיעה בו.

>>> ישראל זיו הוא קצין צה"ל בדימוס בדרגת אלוף. הוא שימש כקצין חי"ר וצנחנים ראשי, מפקד אוגדת עזה וראש אגף המבצעים