ראש הממשלה נתניהו נשא אמש (רביעי) הצהרה לתקשורת, ולראשונה מאז פרוץ המלחמה לפני 19 ימים, התייחס לאחריותו במחדל הביטחוני החמור. פרשני חדשות 12 עם הפרשנויות לדבריו של ראש הממשלה ועם כל מה שחשוב לשים אליו לב.

עמית סגל

נתניהו הלך הערב הכי קרוב לקבלת האחריות שלה ציפו רבים ב-19 ימי המלחמה. מלבד קבלת האחריות החלקית, חשובה הייתה אמירתו שעיתוי הפעולה הקרקעית נקבע בשיתוף פעולה מלא שלו ושל הרמטכ"ל וחברי הקבינט – כלומר, זה לא "אני נגד כולם", זה "כולם איתי באותה עמדה". במקביל, נתניהו פירט את מטרות המלחמה המרכזיות, ולראשונה הוסיף לרשימה הקצרה את החזרת החטופים. עד לרגע זה, בכלל ההצהרות שנשא מתחילת המלחמה, החזרת החטופים לא הייתה במטרות המבצע המרכזיות. כעת היא הוצגה כמקבילה למטרה הבלעדית עד כה - מיטוט שלטון החמאס. ייאמר כאן באופן חד וברור: יש שתי המטרות הללו לא יוכלו להיות מוגשמות במלואן. יגיע שלב שבו יצטרכו להסביר לציבור - מה קודם למה.

בדבריו, נתניהו התייחס באופן עקיף לעצרת האו"ם שהתקיימה ב-2014, אחרי מבצע צוק איתן, אז אמר שחמאס הם דאעש. במרוצת השנים תשאל השאלה - איך תפיסת הסבבים מול חמאס, שאותה ראש הממשלה קידם והייתה מקובלת על כל הצמרת המדינית והביטחונית של מדינת ישראל, משתלבת עם העובדה שחמאס הם דאעש?

דנה ויס

ראש הממשלה הסביר שוב שחמאס הם דאעש, בעבר אמר שחמאס הם נכס. הוא תחזק את הארגון, הוא ניהל מגעים מול סינוואר והוא סיפק להם כסף. כעת, נתניהו מבין שאנחנו בדרך למהלך משמעותי שיגבה מחירים ושידרוש הרבה מהחברה הישראלית. הוא הגיע להבנה שלא יוכל להתקדם ללא המינימום הנדרש – להסתכל לציבור בעיניים, להרכין את ראשו אל מול האבדות הכבדות ולהצהיר שייתן לציבור תשובות.

בנאומו אמר נתניהו "אצטרך לתת תשובות כמו כולם", אבל ראש הממשלה הוא לא כמו כולם. מאז ומתמיד, בכל תמונה, בכל הודעה ובכל התנהלות, הוא דאג להבהיר שהוא עומד בראש - עד שזה מגיע לאחריות.

ירון אברהם

לנתניהו לקח זמן, אבל עדיף מאוחר מאף פעם. הלחץ שהופעל בלשכתו מצד כמה מיועציו וגם ההבנה שקבלת האחריות חשובה לעתיד, הם אלה שהניעו אותו למסר החלקי ששמענו. ההסתכלות של נתניהו היא קדימה, ואם הוא רוצה שמדינה מדממת ופצועה תלך אחריו למערכה ממשוכת, הוא היה חייב לעשות את זה.

המסר של ראש הממשלה נוסח בקפדנות מרבית על ידיו ועל ידי יועציו. "גם אני אצטרך לתת תשובות", הוא אמר. לא "רק אני", לא "בעיקר אני". "גם אני". אין דמיון בין דבריו לבין דבריהם של אנשי מערכת הביטחון. הוא הלך כברת דרך מהכלום שהשמיע עד עכשיו, אבל אם אין במשפט המילים "קבלה" ו"אחריות", אז פשוטו כמשמעו - אין פה קבלת אחריות.

אלוף במיל' ישראל זיו

מסר משמעותי בנאום נתניהו הוא זה הנוגע לתפקוד הקבינט הביטחוני, שגם אני יודע שמתפקד נכון. למרות המכה הקשה, הרמטכ"ל הרצי הלוי עומד איתן. הוא עסוק בעכשיו, בניהול המערכה. שר הביטחון גלנט נותן לו גב ומעורב בתהליכים. הוא מרוכז ולא מפריעים לו הרעשים הפוליטיים. השילוב של בני גנץ משרה רוגע בחדר ומייצר חיבור בין כל החבורה. תפקוד הקבינט משמעותי ביותר - גורל כל המערכה וכל הסוגיות שעומדות על הפרק תלוי בו.