דובר צה"ל פרסם הערב תיעוד מבית החולים רנתיסי - שבסמוך לו נמצאו פתחי מנהרות, ובתוכו - אמצעי לחימה רבים. מוקדם יותר היום, בתיעוד אחר שחשף דובר צה"ל, נראה בבירור מחבל חמאס חמוש ב-RPG מתמקם במפתח בית חולים אל-קודס בעזה. RPG, נבהיר, הוא מטול רימונים נגד טנקים, לא מכשיר רפואי-טיפולי שנדרש בבית חולים. 

דובר צה"ל מסר כי "חוליית מחבלים שנטמעה בקבוצת אזרחים בכניסה לבית החולים ביצעה ירי מנשק קל ו-RPG לעבר כוח צה"ל שפעל באזור. המחבלים ירו וחזרו להסתתר במרחב בית החולים". הדובר הוסיף: "כוחות צה"ל השיבו באש חיה וירי פגזים אל עבר מקורות הירי. 21 מחבלים חוסלו".

הראיות הללו מבקשות להבהיר לעולם את האופן הציני שבו משתמש ארגון הטרור חמאס בבתי החולים ברצועה כמגינים אנושיים על מנת להגן על עצמו ועל לוחמיו, וכדי להביך את ישראל. התיעודים הללו נועדו להתמודד עם השיח הבין-לאומי, שמתמקד ביממה האחרונה בדיווחים של הצוותים הרפואיים בעזה על קריסתם של בתי החולים בכלל ובית החולים שיפא בפרט.

יושב ראש ארגון הבריאות העולמי, מיודענו, ד"ר טדרוס אדהנום ברייסוס, הכריז אמש (ראשון) שבית החולים שיפא, הגדול ברצועה, "אינו מתפקד יותר". לדבריו: "המצב חמור ומסוכן. העולם לא יכול לעמוד מנגד כשבתי החולים, שאמורים להיות מקום מפלט, הופכים להיות אתרים של מוות, הרס וייאוש". בציוץ המפורט לא מזכיר ד"ר טדרוס את ישראל או את צה"ל, אך מהאופן שבו הוא מנוסח ברור שאת האשמה הוא לא מפנה לחמאס.

התקשורת הבין-לאומית מתרכזת היום בתיעוד של פגים בבית החולים שיפא, שלפי הדיווח לא יכול להפעיל את האינקובטורים בשל מחסור בחשמל. כדי לשמור על חום גופם, מצטטים הכתבים את מנהל בית החולים, נאלץ הצוות הרפואי לעטוף אותם בנייר אלומיניום. חלק מכלי התקשורת המובילים בעולם מטילים ספק מרומז בטענת ישראל, שמתחת לבית החולים בנו ראשי החמאס רשת מנהרות שמשמשת להם מטה כללי ומקום מסתור. ההדמיה המושקעת שהציג דובר צה"ל, גם היא לא משכנעת אותם.

על רקע זה, חשוב לציין את הודעת האיחוד האירופי היום, שמגנה את חמאס על כך שהוא עושה שימוש בבתי החולים ובאזרחים ששוהים שם כמגינים אנושיים. אין ספק שההודעה הזו מעניקה רוח גבית לנשיא ג'ו ביידן, שנאלץ להתמודד עם זעם ציבורי רב נוכח תמונות ההרג וההרס ברחובות עזה. אתמול הדגיש היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן שארצות הברית הבהירה לישראל שעליה להימנע מקרבות בסמיכות לבתי החולים. בישראל אומרים שלא ניתן יהיה להשלים את מטרות המלחמה מבלי לטהר את מנהרות חמאס, שנמצאות מתחת לבתי החולים ברצועה, ובראשן - המטה הכללי שמתחת לבית החולים שיפא.

בית חולים שיפאא' עזה (צילום: רויטרס)
בית חולים שיפאא' עזה | צילום: רויטרס

סעיף 19 באמנת ז'נווה הרביעית מפרט מתי מותר לפעול נגד בית חולים. ספוילר - התיעודים ששחרר היום דובר צה"ל הם ראיות זהב בהקשר הזה. מותר. סביר להניח שיש עוד ראיות כאלו, אבל כדי להשתלט על הנכסים שבנה לעצמו חמאס בבתי החולים ברצועה, צה"ל חייב להיות זהיר ויצירתי יותר מכפי שהיה אי פעם. שכן, כל פגיעה שתיראה לא מידתית, גם אם תהיה חוקית, תקים עלינו את כל העולם.