עובדה מספר 1. הפרעות בתל-אביב בלתי נסבלות ולא יוכלו להישאר ללא מענה תקיף.

עובדה 2. רוב רובם של הפליטים/ מהגרי עבודה/ מסתננים – שכל אחד יבחר את המינוח המתאים לו – הגיעו לישראל בין השנים 2012-2008. מראשית שנת 2009 עמד בראשות הממשלה נתניהו. רוב רובם הם שלו. הם נכנסו ארצה במשמרת שלו.

עובדה 3. מפקד מחוז תל-אביב הוצנח למחוז, שהוא מבחינתו מחוז לא נודע, על-ידי השר בן-גביר.

עובדה 4. הממשל הרודני באריתריאה מדרבן אלימות גם במדינות אליהן ברחו אזרחיו. דו"ח מיוחד של אמנסטי הוקדש לכך.

מהומות בתל אביב בין תומכי המשטר למתנגדי המשטר הארי (צילום: פלאש 90 / ap)
הפרעות בת"א בלתי נסבלות ולא יוכלו להישאר ללא מענה | צילום: פלאש 90 / ap

עכשיו נחזור אחורה כמעט חמש שנים וחצי, אל יום 2.4.2018. נתניהו והשר אריה דרעי כינסו מסיבת עיתונאים חגיגית ובישרו על הסכם עם נציבות האו"ם לפליטים. "יום בשורה", התפאר נתניהו, "יום חשוב. השגתי הסכם חסר תקדים". מה כלל ההסכם? 16,250 יועברו בהסכמה לאיטליה, גרמניה, קנדה ומדינות מערביות אחרות. השאר יטופלו בהמשך במסגרת יציאה מרצון. בינתיים הם יקבלו תושבות ארעית, זמנית, ויפוזרו ברחבי הארץ. הם יוכשרו בהכשרה מקצועית ויותאמו למקומות עבודה. מי שהיה אז נשיא התאחדות בתי המלון, לדוגמה, בירך על ההחלטה ושמח עד מאוד. נתניהו התחייב גם להקים מנהלת לשיקום דרום תל-אביב.

בתום מסיבת העיתונאים הוא חזר הביתה וחיש קל קופל. "יום הבשורה", "היום הגדול" ו"ההסכם חסר תקדים" התקפלו יחד איתו. מצד אחד הילד, שהיה מחובר לפעילים בדרום תל-אביב, פעל את פעולתו שהכריעה את אביו ולא בפעם הראשונה ולא בפעם האחרונה. במקביל צווחו וצרחו גם גורמים פוליטיים שחתרו אז מימינו של נתניהו - מנפתלי בנט עד מירי רגב.

ראש הממשלה נתניהו מכריז על מתווה גירוש המסתננים (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
רה"מ נתניהו מכריז על ההסכם עם נציבות האו"ם לפליטים | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כעת מצווחים וצורחים פופוליסטים אחרים. כמאמר השיר: חדש המקלע היורק את האש אך האש ישנה נושנה. הם מפנים את הרמקולים לעבר בג"ץ, שלדבריהם מנע ומונע גירוש. מדובר כמובן בתערובת של שקר וזדון, הנכללים במונח אחד, פייק. בג"ץ דחה את מרבית ואת עיקרי העתירות של ארגוני זכויות אדם. הוא פסל תיקון לחוק שיאפשר מעצר עד שלוש שנים. הוא אישר בעתירה אחרת מעצר עד שנה. במקרה אחר, הוא פסל הפקדת פיקדון עד עזיבתם את הארץ.

ובכן, כמו בכל שאר תחומי חיינו. זה לא בג"ץ ולא הפרקליטות, לא המשטרה ולא הצבא, לא ההייטקיסטים ולא ראשי המשק והכלכלה. זו המדיניות של נתניהו, המחדל המתמשך שלו, אם תרצו הסטארט-אפ שלו: בבעיות קשות איננו מטפל כי הן קשות. בבעיות שוליות יותר איננו מטפל כי הן שוליות. מה שראינו היום בדרום תל-אביב זה דוגמה. עוד דוגמה.