כאשר דיווחנו אתמול (שני), בתוכנית שש עם עודד בן-עמי, על "הצעת הפשרה" בעניין המהפכה המשפטית, נמנענו מלהגדירה כ"דרמטית". זאת משום שהיא הרבה יותר "דרמה קווין" מאשר דרמה, משום שהיא בעצם תת-ז'אנר של דרמה - היא פארסה, אירוע ראוותני בעל היתכנות כמעט אפסית. לדיווח הוספתי הערת אזהרה: זהירות מלכודת!

נתניהו מצוי בלחץ אטומי. הוא נואש, מבולבל, חסר אונים וישע. אף שהוא הביא זאת על עצמו, גם יריביו רשאים לחוש כלפיו לרגע, אך לא יותר מרגע, קמצוץ חמלה. הוא משתוקק לפגוש את הנשיא ג'ו ביידן, הוא רוצה הסכם עם סעודיה, הוא רוצה לחזור לליגת האלופים ורעייתו לליגת האלופות. אך אוי לו מיוצרו ואוי לו מייצרו – אוי לו מבג"ץ ואוי לו מסמוטריץ' ובן גביר. אפילו ארטיסט משוכלל כמוהו יתקשה לעבוד בו זמנית גם על ביידן וגם על יריב לוין.

נתניהו מבין היטב את ממדי השמדת הערך שמתבצעת כאן, בממשלה בראשותו, בשמונת החודשים האחרונים. המנוסה המבוהלת ממשפטו ותאוות הנקם ברשויות המדינה שהעמידוהו לדין - זרעה הרס בנתיב הבריחה. מאז קום המדינה ועד עתה לא נרשמה פגיעה כה אנושה, בזמן כה קצר, בלכידות הפנימית, במשק ובכלכלה, ברפואה, במדע, בהייטק, בצה"ל ובזרועות הביטחון.

אתמול הזהירה בקול גדול הפצ"רית יפעת תומר-ירושלמי מפני המהפכה המשפטית, שתסכן את לוחמי צה"ל. מה יאמר נתניהו לאימא, שבנה ששירת בשטחי הגדה, בחטיבת כפיר, בגולני או בנח"ל, נעצר במדריד או בלונדון? כל חייל המצולם במחסום בשטחים עלול להיעצר בכל מדינה שתפעיל סמכות שיפוט אוניברסלית.

מה יש בהצעת הפשרה המתעתעת שקיבלה את החסות האלסטית, הרופסת, של בית הנשיא?

  1. ריכוך בחקיקה מחדש של עילת הסבירות. האמת היא שעילת הסבירות לא בוטלה, היא הוחלפה בעילת השחיתות. השינוי המופקר הזה יצר שכבת אנשים - קבוצת שרי הממשלה - העומדת מעל החוק. קטגוריה אוליגרכית ישראלית. אני מתקשה לראות שופט, שלמד משפט חוקתי במסגרת לימודי תואר ראשון, שיאשר קיום קטגוריה כזו, גם אם היא מתחבאת בתוך חוק המתקרא חוק יסוד.
  2. הוועדה לבחירת שופטים תישאר על כנה כפי שהיא, אך יידרשו 7 מתוך 9 חבריה כדי לבחור שופטים. כלומר היא תהפוך לוועדת סרק, לתזמורת בצורת.  
  3. הקפאת המצב למשך שנה וחצי תחוקק בחוק יסוד. בוקר טוב נתניהו, כשהקמת את ממשלת החילופים, "בלי טריקים ובלי שטיקים", שיניתם לצורך כך חוק יסוד. התקופה הייתה תקופת קורונה, המדינה הייתה שנתיים וחצי בלי תקציב, זה הפריע לך להפר את התחייבותך לבני גנץ?

דוחפי הצעת הפשרה רומזים, בעצם מאיימים, שזאת ההצעה מרחיקת הלכת ביותר שהקואליציה תסכים לה (!). נו, שויין. דומני שניתן לקבוע בוודאות שבני גנץ לא ייפול שנית ברשת. הוא עומד על דרישתו המכונסת בתוך תנאי אחד קשיח: קץ כל התביעות.

רוצים פשרה אמיתית, הוגנת, למען איחוי השבר ואחדות העם? תחוקקו מחדש את התיקון לעילת הסבירות ותקפיאו את המהפכה כולה עד תום הקדנציה. בואו נראה אם לליכוד יהיה אומץ ללכת לבחירות הבאות עם קמפיין ה"רפורמה".